HDP: Rojava seferberliğine destek olalım

HDP, IŞİD’in Rojava’daki saldırılarını kınadı. Özelde Kobanê, genelde Rojava için ilan edilen seferberlik karşısında, Türkiye ve Kürdistan halklarına ve demokrasi güçlerine bu seferberliğe kitlesel bir destek sunma çağrısında bulundu.

HDP: Rojava seferberliğine destek olalım
HDP, IŞİD’in Rojava’daki saldırılarını kınadı. Özelde Kobanê, genelde Rojava için ilan edilen seferberlik karşısında, Türkiye ve Kürdistan halklarına ve demokrasi güçlerine bu seferberliğe kitlesel bir destek sunma çağrısında bulundu.


HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı bir açıklama ile Rojava halkına başsağlığı da diledi. Ortadoğu’da halkların barış ve istikrar içinde, bir arada yaşayabilmesinin karşısındaki en büyük engellerden birini haline gelen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve benzeri örgütlerin son günlerde Kobane ve çevresinde yaşayan sivillere karşı geliştirdikleri saldırıları kınadı.

“Arap Baharı” adı altında diktatörlüklerin yıkılmasından sonra, bunların yerine en az önceki rejimler kadar tehlikeli, tekçi ve şiddet odaklı örgütlerin bölgedeki siyasal boşluğu doldurmaya başladığını büyük bir kaygıyla takip ettiklerini belirten HDP, “Bir takım çıkarlar uğruna gizli veya açıktan kurulan ittifaklarca siyasal yollar yerine, şiddeti esas alan yöntemlerle önce Suriye'nin ve şimdi de Irak'ın derin bir krizle karşı karşıya olduğunu ve bu krizin karşısında dünya siyasetine yön vermeye çalışan aktörlerin tepkisizliğini ve yanlış politikalardaki ısrarlarını üzüntü ve öfkeyle karşılıyoruz.

Bugün IŞİD gibi bölgede sadece kendisine yaşam hakkı tanıyan bir katliamcı örgüt karşısında Suriye'deki halkların birliğini ve özgürlüğünü esas alarak meşru savunma çizgisinde büyük direnişler ve mücadele sergileyen YPG'yi ve YPG ile dayanışma içinde olan tüm bölge partilerini selamlıyoruz” dedi.

Özelde Kobane, genelde Rojava için ilan edilen seferberlik karşısında, Türkiye ve Kürdistan halklarına ve demokrasi güçlerine bu seferberliğe kitlesel bir destek sunma çağrısında da bulunan HDP Merkez Yürütme Kurulu şunlara dikkat çekti: “AKP Hükümeti'nin yalanlamalarına rağmen, bu bahse konu olan çete üyelerinden çıkan belgelerde lojistik destek almaya devam ettikleri ve başta Akçakale ve Reyhanlı olmak üzere bir çok noktadan Rojava'ya giriş imkanı sağlandığı yönündeki iddialar artık kanıtlanmıştır.

Türkiye-Rojava sınırı Kürt kadınları ve çocukları için mezarlığa dönüştürülürken, IŞİD çeteleri için ise bir nevi VIP geçiş sağlanıyor olması, AKP Hükümeti'nin savaş suçu işlediğinin en açık kanıtlarından biridir.

Halkların Demokratik Partisi olarak, AKP Hükümeti'ni ve Rojava Devrimi konusunda AKP Hükümeti'nin takipçiliğini yapan bölge güçlerini uyarıyoruz. Bu kör şiddetin Ortadoğu'nun geneline, Türkiye'ye ve Kürdistan'ın tüm parçalarına sıçramaması için sorumluluk sahibi olan siyasilerin politikalarını dikkatle gözden geçirmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Bu bağlamda, bölgesel istikrar ve özgür bir Ortadoğu için Kürt halkının en temel haklarından biri olan kendi geleceğini belirleme hakkının tüm güçler tarafından tanınması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.”

Ortadoğu’da demokratik ilkelerin en güçlü savunucusu olan Rojava’nın büyük direnişinin ve gerçekleştirdikleri devrimin yanında olduklarını da belirten HDP Merkez Yürütme Kurulu, “Rojava Devrim Şehitleri'ni kendi şehitlerimiz olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade etmek istiyoruz ve tüm direnen halklara başsağlığı diliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER