HDP sınırdaki cinayetleri kınadı

HDP, Rojava sınırında en son dün akşam Saada Derwich ile Ali Özdemir’in askerler tarafından öldürülmesine ilişkin bir açıklama yayınladı.

HDP sınırdaki cinayetleri kınadı
 Rojava sınırında en son dün akşam Saada Derwich ile Ali Özdemir’in askerler tarafından öldürülmesine ilişkin bir açıklama yayınlayan HDP, “Duvarla, tel örgüyle, mayınlarla, sınırı geçmek isteyenleri vurmakla, sınırın iki yanında yaşayan Kürt halkı arasındaki ilişkiyi, fiziki ve fikri bağı, duygu birliğini engelleyeceğini düşünenler yanılıyor” dedi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç, El Kaide ve El Nusra çetecilerinin sınırı serbestçe geçmelerine, sınırın adeta bir elek haline getirilerek, lojistik destek bölgesi olarak kullanılmasına göz yumanların, savaştan kaçan bir kadını iki çocuğunun gözü önünde vurarak öldürdüğünü belirtti.

HDP açıklamasında şunlar belirtildi: “Şırnak Cizre'de, Rojava'nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmeye çalışan Rojavalı bir ailenin üzerine ateş açıldı. Kendilerini fark eden askerlere el sallayıp, bağırarak Türkiye’ye geçmek istediklerini belirtmelerine rağmen, zırhlı bir araçtan taranan 28 yaşındaki Saada Derwich, 6-7 yaşındaki çocuklarının ve babasının gözleri önünde öldürüldü. 

Aynı saatlerde, 15 gün önce dedesini görmeye giden ve Rojava’nın Dirbesiye kentinden Kızıltepe-Şenyurt’a geçmeye çalışan 14 yaşındaki Ali Özdemir de yine askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Şakağından vurulan genç, her iki gözünü kaybetti. 

Son iki olay ilk değil. Daha önce de farklı tarihlerde siviller, askerlerin açtığı ateş sonucu sınırda vuruldu.”

Türkiye’nin Rojava Kürdistanı’nda yaşayanların iradesini tanımak için direndiğini de belirten HDP “Rojava’da kendini demokratik bir biçimde yönetmek için kantonlarını oluşturan; savaşa ve baskılara, sınır kapamalara ve açılan hendeklere, kurulan diplomatik ve politik tuzaklara rağmen gündelik yaşamını sürdürmeye çalışan Kürt halkına el uzatmak yerine, saldırgan politikalar sürdürülüyor” dedi.

Rojava’da yaşanan toplumsal dönüşümden, orada yaşayan halkların özgür ve demokratik bir gelecek inşa etme çabalarından rahatsız olan siyasi iktidarın, bölgede demokrasinin gelişmesini istemediğini de ifade eden HDP, “Rojava’dan Türkiye’ye uzatılan dostluk elini biz tutuyoruz. Rojava’nın Suriye ve Ortadoğu demokrasisi açısından önemli bir örnek oluşturduğunu biliyoruz” dedi.

“Sınır komşumuz olan Rojava’da yaşayan Kürt halkı başta olmak üzere farklı halklar, Türkiye halklarının düşmanı değil, dostudur” denilen açıklamada Rojavalı Kürtlerin, Türkiye’de yaşayan Kürt halkının akrabası, hışmı, kardeşi olduğu hatırlatıldı.

Duvarlarla, tel örgüyle, mayınlarla, sınırı geçmek isteyenleri vurmakla, sınırın iki yanında yaşayan Kürt halkı arasındaki ilişkinin fiziki ve fikri bağının, duygu birliğinin engelleyeceğini düşünenlerin yanıldığı da ifade edilen HDP açıklamasına, “Kadın, çocuk demeden sivil insanlara sınırda ateş açanlarla ilgili olarak derhal idari ve cezai soruşturma başlatılmalı, sorumlular yargılanmalıdır” dendi. / anf

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER