HDP: Yüksekdağ'ın evine baskın yapanlara soruşturma açılsın

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın resmi ikametgahının polislerce basılmasına tepki göstererek, baskını yapanlar ve emri verenler hakkında derhal soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

HDP: Yüksekdağ'ın evine baskın yapanlara soruşturma açılsın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın resmi ikametgahının bugün sabah saatlerinde polis tarafından basılmasına HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan tepki geldi.

HDP MYK tarafından yapılan açıklamada HDP’ye yönelik hukuksuz saldırılara her gün yenilerinin eklendiği ifade edilerek, sabah saatlerinde baskının yapıldığı adresin Yüksekdağ’ın resmi olarak bildirildiği ve kullandığı ikametgâhı olmasına rağmen hukuksuz bir şekilde baskının gerçekleştiği ifade edildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz”

“Bugün sabah saatlerinde Eş Genel Başkanımız ve Van Milletvekilimiz Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evi güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basılmıştır. Bu adres Eş Genel Başkanımızın bildirilmiş ve kullandığı ikametgahı olmasına rağmen, polis hukuksuz bir şekilde bu baskını gerçekleştirmiştir.

“Bu hukuksuzluğu ve fütursuzluğu asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Bu baskını yapanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda suskun kalan diğer muhalefet partilerinin milletvekilleri ve yöneticileri, bu uygulamaların günü geldiğinde kendilerine de kullanılacağını bilmeliler.

“Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor”

“Bileşenimiz olan siyasi partilere, kurumlara, belediyelere yönelik baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Yine bugün Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) merkezi ve yerel düzeydeki yöneticilerine ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) yöneticilerine yönelik gözaltı uygulamaları da bunun bir örneğini oluşturuyor.

“Bu hukuk dışı operasyonlar, biliyoruz ki, Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor. Saray, partimizi, yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi, bileşenlerimizi hedef göstererek bizleri demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor. Saray-AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına ve bürokratlara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz:

“Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan tüm davranışlarınızın hesabı, uluslararası ve ulusal yargı önünde sorulacaktır. Unutmayın, dün baş tacı edilen kimi savcı ve hakimler, bürokratlar bugün vatan haini ilan edilmişlerdir.

“Şunu bilin ki, bugünkü hukuksuzlukları yapanları yarın koruyacak bir zırh olmayacaktır. Bu tür baskılar ve uygulamalarla demokrasi ve barış güçlerinin, HDP’nin ve birlikte hareket ettiği kurum ve bileşenlerin mücadele kararlılığı geriletilemez. Saray-AKP iktidarının bu politikalarına karşı özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi mücadelesi güçlenerek sürdürülecektir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER