Hurşit Külter'den ilk açıklama

27 Mayıs'tan beri kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Örgütü Yöneticisi Hurşit Külter, Kerkük'te ortaya çıktı

Hurşit Külter'den ilk açıklama

Kendisinden 27 Mayıs'tan bu yana haber alınamayan ve "Hurşit Külter Nerede?" sloganıyla akıbeti konusunda kampanya başlatılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)Şırnak İl Örgütü Yöneticisi Hurşit Külter, Federal Kürdistan'ın Kerkük kentinde ortaya çıktı. Burada basın toplantısı düzenleyen Külter, aylardır yaşadıklarını anlattı.

Külter, toplantı sırasında sözlerine öncelikle aylardır akıbeti konusunda mücadele yürüten kamuoyuna teşekkür ederek başladı. Devamında bu açıklamayı bu kadar geç yapmak zorunda kaldığı için başta kendisi için mücadele yürüten herkesten özür dileyen Külter, "Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu" dedi. 

"27 Mayıs'ta gözaltına alındım"

Şırnak'ta yaşanan çatışmalar sırasında 27 Mayıs günü gözaltına alındığını ve yaklaşık 13 gün boyunca gözaltında tutulduğu bilgisini paylaşan Külter, "13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp özyönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben gözaltında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan özel hareket polisleri sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında yaptıkları 'bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim' şeklindeki konuşmalarını duyuyordum" dedi.

'Halkın tepkisi olmasaydı beni öldüreceklerdi'

Halkın gelişen yoğun tepkisinden dolayı gözaltında infaz edilmediğini iddia eden Külter, "Kendi aralarındaki konuşmalarında, 'şimdi biraz gündem olmuş. Biraz bekletelim, tepkiler bir süre sonra zaten soğur, o zaman öldürürüz' diyorlardı. Ben bu konuşmaları duyuyordum" diye belirtti. 

Tutulduğu bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldıktan sonra kaçış yollarını aramaya başladığını ve o fırsatı bulduğunda da kaçtığını anlatan Hurşit Külter, şunları söyledi: 

"Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum." 

'Benim için mücadele eden herkese sonsuz teşekkürler…'

Kendisi için mücadele eden halka, ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunan Külter, "Başta Cumartesi Anneleri'ne, Barış Anneleri'ne ve benim akıbetimin ortaya çıkarılması için mücadele eden tüm ulusal ve uluslararası kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer ben bugün yaşıyorsam kesinlikle benim için mücadele edenlerin sayesindedir" dedi.

Bundan sonra da olduğu her yerde özgürlük mücadelesini sürdüreceğini kaydeden Külter, yaşadıklarına dair ahlaki sorumluluğu gereği böyle bir açıklama yapmayı gerekli gördüğünü, daha sonra da gerekli olduğunda daha fazla bilgi paylaşacağını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER