İddia: Toplatılan yılkı atları et ve sucuk yapılıyor

Konya Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, Konya-Karaman bölgesinde ihaleyle yakalanan ve ücretsiz sahiplendirilmesi planlanan yılkı atlarının, et ve sucuk yapıldığını iddia etti.

İddia: Toplatılan yılkı atları et ve sucuk yapılıyor

Konya-Karaman bölgesinde 2005 yıllarında yaklaşık 150 olan yılkı atı sayısı, yıllar içinde yaklaşık bine ulaştı. Dağ eteklerindeki köylülerin ekili arazilerine zarar verilmesi üzerine, atların büyük bir bölümünün toplatılması kararı alınarak ihale Kırgız bir firmaya verildi.

Yılkı atlarının toplatıldıkları sırada çeşitli işkencelere maruz kaldığını ifade eden Konya Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, “Bu hayvanların da sözde bir kısmı sahiplendiriliyor, bir kısmı ise buradan yurt dışına gönderiliyor. Bu hayvanlar bizim tahminlerimize göre et ve sucuk yapılıyor” dedi.

‘BÖLGE HALKI DA YAŞANAN BU VAHŞETE ŞAHİT’

Karapınar ilçesine bağlı Oymalı Mahallesi’nde Kırgızlı firmaya 100 yılkı atı toplama ihalesi verildiğini belirten Sürmeli,

Ümit Sürmeli

“Bu canlar etrafı tel örgülerle çevrili yerlerde toplanıyor ve günlerce aç susuşuz bırakılıyor.  Atlar toplatılırken birçok işkence ile karşı karşıya kalıyor. Yakalanan canların ayakları bağlanıyor ve dağdan yere bere içerisinde sürüklenerek eziyet çektiriliyor. Bunların yanında doğum yapan ve ölen atlar ise, parçalara bölünerek köpeklere yem ediliyor. Bölge halkı da yaşanan bu vahşete şahit ve birçoğu durumdan rahatsız” diye konuştu. 

‘YETKİLİ MAKAMLAR SUÇU BİRBİRİNE ATIYOR’

Yılkı atlarının toplatılmasına kimin izin verdiğini tespit edemediklerini belirten Sürmeli atların akıbetine dair yetkililerden bilgi alamadıklarını anlattı: “Bu vahşeti öğrendikten sonra Milli Parklar ve Doğayı Koruma Müdürlüğü, Karapınar İlçe Tarım Müdürlüğü ve Karapınar Kaymakamlığı’nı aradık ama kimse net bir şey söylemiyor. Hayvanların toplatılma iznine ilişkin hepsi suçu birbirine atıyor. Burada ayrı bir gizem var ve çözülmesi şart. Buna benzer bir olay 2018 yılında İsmil Mahallesi’nde de yaşanmıştı. Bir türlü ders alınmıyor. Bugüne kadar kaç yılkı atının telef olduğunu bilmiyoruz. Yaban koyunları korunamıyor, yaban keçileri ava açılıyor, yılkı atları vicdan ve merhametten yoksun kişilere teslim ediliyor. Tüm hayvan severleri bu olayın aydınlatılması için göreve çağırıyoruz.” (DUVAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER