İHD: Son bir yılda 40'a yakın hasta tutuklu hayatını kaybetti

İHD Diyarbakır Şubesi cezaevlerinde bulunan hasta tutuklulara ilişkin basın açıklaması yaparak son bir yıl içerisinde 40’a yakın hasta tutuklunun hayatını kaybettiğini belirtti.

İHD: Son bir yılda 40'a yakın hasta tutuklu hayatını kaybetti

İnsan Hakları Derneği (İHD)  Diyarbakır Şubesi, cezaevlerinde bulunan hasta tutuklulara  ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun tarafından okunan basın açıklamasında “Derneğimize yapılan başvurulara göre halen cezaevlerinde 228’i ağır olmak üzere 578 hasta mahpus bulunmaktadır. Bunun durum karşısında defalarca yaptığımız basın açıklamaları, eylemler ve yetkililer ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kalmıştır” dedi.

İHD tarafından yapılan açıklamadan satır başları şöyle:

“Hasta mahpuslar, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve cezaevi idareleri ile cezaevi güvenlik birimlerinin bilinçli bürokratik işlemleri sonucu tedavi edilmeyerek ölüme terk edilmektedir. Bu bürokrasi işkencesine Adli Tıp Kurumu ve infaz savcıları da ortak olmuşlardır. Adli Tıp Kurumu sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi raporlarında son ve tek merci olmaktan çıkarılmalıdır.

“Cezaevlerinde mahpusların sağlık haklarına erişimleri hukuka uymayan yöntemlerle engellenmektedir. Hasta mahpuslar cezaevi revirlerinde haftada iki gün bulunan pratisyen hekimlerin üstünkörü muayeneleri ile tedavi edilmeden koğuşlarına geri gönderilmektedir.

“Hasta tutsakların tedavileri zamanında ve doğru yapılmadığı için cezaevlerinde kanser, tüberküloz, şizofreni ve hepatit hastalıkları yaygınlaşmaktadır. Tüm cezaevlerinde bugünden itibaren, genel bir sağlık taramasının yapılmalıdır.

“Bizler defalarca bu sağlık taramalarını yapmak üzere hazır olduğumuzu tüm yetkililere bildirdik, bugün de bildiriyoruz. Bizler sivil toplum ve meslek kuruluşları olarak bu sağlık taramalarını yapmaya hazırız. Yeniden sesleniyoruz, cezaevlerinde ölümleri durdurabiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER