İHD'liler hasta tutsaklar için Ankara'ya yürüyor

İHD İstanbul Şubesi üyeleri, hasta tutsakların serbest bırakılması için Ankara'ya yapacakları yürüyüşün startını Bakırköy Kadın Hapishanesi önünden verdi. İnsan hakları savunucuları ve tutuklu yakınları, 27 Haziran'da Adalet Bakanlığı önünde olacak.

İHD'liler hasta tutsaklar için Ankara'ya yürüyor
İHD İstanbul Şubesi üyeleri, hasta tutsakların serbest bırakılması için Ankara'ya yapacakları yürüyüşün startını Bakırköy Kadın Hapishanesi önünden verdi. İnsan hakları savunucuları ve tutuklu yakınları, 27 Haziran'da Adalet Bakanlığı önünde olacak.


İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hasta tutsakların serbest bırakılması için Ankara'ya yapacakları yürüyüşün startını Bakırköy Kapalı Kadın Hapishane önünde yaptığı basın açıklamasıyla verdi.

Eyleme İHD üyelerinin yanı sıra hasta tutukluların yakınları ve Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) üyeleri de katıldı. Hasta tutsakların isimleri ve "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" yazılı pankart açıldı. Eylemde ayrıca hasta tutsakların fotoğraflarını taşıyan kitle sık sık "Tecrit işkencesine son", "Tedavi haktır engellenemez", "ATK elini mahpuslardan çek", "TMŞ elini mahpuslardan çek", "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın", "Tecridi kaldırın ölümleri durdurun" sloganları attı.

Eylemde konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Av. Abdülbaki Boğa, AKP Hükümeti'nin insan hakları aktivistlerinin tüm girişimlerine rağmen hasta tutsaklar konusunda sağır ve dilsizi oynamaya devam ettiğini söyledi. Boğa, "Hükümet yine öteki ilan edilenlerin ölmesini beklemekte. Buradan hükümeti uyarıyoruz. Bu yürüyüş önemlidir, dikkate alın!" dedi.

2641 TUTSAK HAPİSHANELERDE ÖLDÜ

Ardından İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Hatice Onaran, basın açıklamasını okudu. Onaran, Türkiye hapishanelerinde 18 Mayıs 2014 itibariyle 152 bin 284 tutuklunun bulunduğunu, bunlardan on bininin siyasi tutsak olduğunu söyledi. Yine Türkiye hapishanelerinde 235'i ağır olmak üzere 642 hasta tutuklu olduğunu belirten Onaran, Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre F Tipi Hapishaneler açıldığı günden bu yana 2 bin 641 tutuklunun yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Hayati tehlikesi bulunan ve yaşamlarını tek başına idame etme olanağından yoksun olan tüm tutsakların, gerekçe ne olursa olsun derhal serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Onaran, "Tecridin kaldırılması ve cezaevlerinde insani yaşam standartlarının oluşturulması, ATK'nın resmi bilirkişi olarak varlığına son verilmesi ve İstanbul Protokolü hükümlerinin uygulanması, cezaevlerinin İHD, TİHV ve TTB gibi kurumların denetimine açık hale getirilmesi ve ağır hasta tutsakların serbest bırakılmasını" istedi.

AİLELER ÇOCUKLARINA ÖZGÜRLÜK İSTEDİ

Basın açıklamasının ardından tutuklu yakınları birer konuşma yaptı. Wernicke Korsakoff hastası tutsak Ergül Çiçekler'in ablası Fikriye Bagaç, kardeşinin bu şartlarda hapishanede kalamayacağını belirterek, derhal serbest bırakılmasını istedi. Kemal Gömi'nin kardeşi Feyzullah Gömi, şizofren hasta olan birinin hapishanede kalamayacağını söyledi. Annesinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Gömi, annesinin son arzusunun oğlunun serbest bırakılması olduğunu belirtti. Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi'nde bulunan Fatma Tokmak'ın oğlu Azad Tokmak, "Annem ağır kalp hastası ve hapishanede olduğu için hastalığı sürekli ilerliyor. Annemin ve diğer hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması istiyoruz" dedi. Newroz Bozkurt'un annesi Türkiye Bozkurt, kendilerinin dışarıda sağlıksız koşullarda yaşadığını ifade ederken, "Onlar dışarıdakinden daha kötü koşullarda yaşıyor. Çocuğumun bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Adalılar müzik grubunun dinleti verdi.

İKİNCİ ADRES METRİS

Daha sonra kitle sloganlarla otoyola yürüdü. İHD üyelerinin hasta tutuklular için başlattığı yürüyüşün ikinci adresi Metris T Tipi Kapalı Hapishanesi oldu. Burada İHD üyesi Ümit Efe, Metris T Tipi Hapishanesi'nin işkencenin merkezi durumunda olduğunu ifade ederken, diğer illerden gelen hasta tutsakların bu hapishaneye getirildiğini hatırlattı. Hasta tutsakların serbest bırakılması ve seslerinin duyulması için bu eylemi yaptıklarını ifade eden Efe, Metris T Tipi Hapishanesi'nde bulunan 21 hasta tutsağın isimlerini okudu.

Yapılan açıklamanın ardından İHD üyeleri ve tutsak yakınları sırasıyla Ümraniye, Gebze, Kandıra ve Bolu hapishaneleri önünde basın açıklamaları yapacak. Ardından Ankara'da Sincan Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptıktan sonra 27 Haziran Cuma günü Ankara'da bir araya gelerek, Adalet Bakanlığı'na yürüyecek. Hasta tutsakların serbest bırakılması için ülkenin dört bir yanında toplanan imzalar da bu yürüyüşün ardından bakanlık yetkililerine teslim edilecek. / anf

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER