Van'da İHD'den hasta tutsaklar için 10 bin imza

Van İHD şubesi, hasta tutsakların serbest bırakılması için 10 bin imza topladı.

Van'da İHD'den hasta tutsaklar için 10 bin imza

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi'nin Türkiye genelinde hasta tutsakların serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyası çerçevesinde 19-22 Haziran günleri arasında Sanat Sokağı girişinde kurulan imza standında toplanan imzalara ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenlendi. 

Basın toplantısında İHD Van Şubesi Yönetim Kurulu adına konuşan dernek yöneticisi Savaş Avcı, “İHD Genel Merkezi Cezaevi Komisyonu’nun aldığı karar üzerine biz de Van Şubesi olarak cezaevlerindeki hasta tutuklular için bir imza kampanyası başlattık. Bu amaçla Sanat Sokağı’nda stant açtık. 19–22 Haziran tarihleri arasında açık tuttuğumuz stantta 10 bin civarında bir imzaya ulaştık. Merkezi Cezaevi Komisyonu’nun imza kampanyasının yanı sıra Haziran ayı içinde düşündüğü Ankara merkezli bir eylem daha var; o da, 27 Haziran gün TBMM’ye yapılacak yürüyüşle Türkiye genelinde toplanan imzaların ilgili yerlere iletilmesi eylemidir. Bu eyleme de Van şubesi olarak katılım sağlayacağız” dedi. 

Van’daki kampanyaya yoğun bir ilgi olduğunu kaydeden Avcı şöyle konuştu: “Atılan imzalarla halkın hasta tutukluların serbest bırakılmasında bir itirazının olmadığını rahatlıkla okuyabiliriz. Dileriz ki, hükümet de halkın bu yaklaşımını doğru değerlendirir ve hasta tutukluların serbest bırakılmasını sağlar.” 

Avcı, kampanya sonuç buluncaya kadar çalışmalarına devam ettireceklerini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER