İsrail saldırılarından kaçanlar için Han Yunus'ta kamp kuruldu

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı, İsrail saldırılarından kaçanlar için Han Yunus'ta çadır kamp kurdu. Gazze'deki hükümetin medya ofisi, İsrail'in fırınları vurduğunu duyurdu.

İsrail saldırılarından kaçanlar için Han Yunus'ta kamp kuruldu

 Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi'nin güneyinde, İsrail'in yoğun bombardımanından kaçan Filistinliler için bir kamp kurdu. UNRWA, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde İsrail saldırılarından kaçanlar için yaklaşık 60 çadırdan oluşan bir kamp oluşturdu.

Bölgedeki özel bir mülkün üzerine konulan çadırlar, İsrail'in 7 Ekim'den beri sürdürdüğü yoğun hava saldırılarından sonra kurulan ilk kamp oldu. Gazze'nin kuzeyinden kaçmak zorunda kalan ailelerin yerleştirildiği kampla ilgili UNRWA'dan ise herhangi bir açıklama yapılmadı. İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne aralıksız olarak sürdürdüğü saldırılar nedeniyle bugüne kadar yüz binlerce Filistinli bölgenin kuzeyinden güneyine kaçmak zorunda kaldı.

'İSRAİL KASITLI OLARAK EKMEK KUYRUĞU OLAN FIRINLARI VURUYOR'

Abluka altındaki Gazze'deki hükümetin medya ofisi, İsrail'in "önünde ekmek kuyruğu olan" fırınları ve çevresini kasıtlı vurduğunu belirtti. Gazze'deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail bombardımanlarında önünde ekmek kuyruğunda bekleyen insanların bulunduğu 5 fırın ve çevresinin hedef alındığı kaydedildi.

İsrail'in fırınlar ve çevresini kasıtlı hedef aldığı ifade edilen açıklamada, vurulan fırınların çevresinde çok sayıda Filistinlinin öldüğü ve yaralandığı aktarıldı. "İsrail'in suç işleme konusunda kırmızı çizgisinin olmadığı" ve fırınları hedef alarak, "Gazze'deki insani durumu daha da kötüleştirmeyi" amaçladığı belirtilen açıklamada, uluslararası topluma, kararlı bir duruş sergileyerek, İsrail'in durdurulması için acil müdahale çağrısında bulunuldu.

'İLAÇ VE TIBBİ MALZEME STOKU TÜKENDİ'

Öte yandan, İsrail'in 13 gündür bombaladığı abluka altındaki Gazze'de yer alan Aksa Şehitleri Hastanesi'nde ilaç ve tıbbi malzeme stokunun tükendiği bildirildi. Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ta yer alan Aksa Şehitleri Hastanesi Müdürü İyad el-Caberi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanedeki durumun "çok riskli" bir boyuta ulaştığını söyledi. Aksa Şehitleri Hastanesi'nin Gazze'nin orta kesiminde binlerce hastaya hizmet sunduğuna dikkati çeken Caberi, "Binlerce yaralı ve hastanın hayatı tehlikede" ifadelerini kullandı.

"İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi her türlü giriş çıkışa kapatması nedeniyle hastanedeki önemli ilaç ve tıbbi malzeme stoku tükendi" diyen Caberi, uluslararası kuruluşlara İsrail'in Gazze'ye tıbbi malzeme girişine izin vermesi için müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün Gazze'deki sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, DSÖ'nün Gazze için bölgeye gönderdiği tıbbi malzemelerin 4 gündür sınırda beklediğini kaydetmişti. Ghebreyesus, hayat kurtarıcı sağlık malzemelerini Gazze'ye ulaştırmaya başlamak için acil erişime ihtiyaç olduğuna işaret ederek taraflar arasındaki şiddetin durması gerektiğini ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2023, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER