İstanbul Valiliği'nden Onur Yürüyüşü açıklaması

İstanbul Valiliği, 19 ve 26 Haziran LGBTİ+ yürüyüşlerine ilişkin açıklama yaptı. Onur Haftası Komisyonu'ndan Ebru Kırancı Trans Onur Yürüyüşü için valilikten izin istemediklerini ifade etti

İstanbul Valiliği'nden Onur Yürüyüşü açıklaması
İstanbul Valiliği, 19 Haziran tarihihli Trans Onur Yürüşü ve 26 Haziran’daki LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne 'izin verilmeyeceğini' duyurdu.

Açıklama yapan İstanbul Valiliği, kararın ‘kamu düzeni’ gerekçesiyle verildiğini belirtti.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada, LGBT üyeleri tarafından 19-26 Haziran 2016 tarihlerinde Taksim’de düzenleyecekleri bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

“Valiliğimizce, başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir. Bu tür etkinliklerin nerelerde yapılabileceği de, yasa gereği önceden ilan edilmiştir. Değerli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemelerini, Güvenlik Güçlerinin bu yönde yapacağı uyarılara riayet ederek yardımcı olmalarını rica eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

VALİLİK’TEN İZİN İSTEMEDİK

Evrensel'den Cansu Pişkin’e konuşan Onur Haftası Komisyonu'ndan Ebru Kırancı ve Ejder Narsap, tehditlere rağmen yürüyüşün gerçekleşeceğini ifade etti.

Trans Onur Yürüyüşü için valilikten izin istemediklerini ifade eden Ebru Kırancı, yürüyüşün 7 yıldır izinsiz yapıldığını söyledi. Trans Onur Yürüyüşü’nün barışçıl bir yürüyüş olduğunu ve bunun için kanunen izin almak zorunluluğu olmadığını belirten Kırancı, devletin yürüyüşün sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için güvenlik önlemi almakla yükümlü olduğunu da sözlerine ekledi. 

Müslüman Anadolu Gençlik ve Alperen Ocakları’nın tehditleriyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Kırancı, “Bizi her gün öldürülüyor, dayak yiyoruz. Bir gün de yaşama, çalışma ve politika hakkımız için dayak yiyelim” dedi. Bu yıl ki Trans Onur Yürüyüşü’nün temasının DirenBarış olduğunu hatırlatan Kırancı “Ya başkaldıracağız ya da zulme boyun eğeceğiz. Ramazan ayı dolayısıyla bizden saygı bekliyorlarsa onlar da bizlerin yaşam hakkına saygılı olacak ve barışçıl yürüyüşümüze izin verecekler. Devlet bizi korumak zorunda” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER