Kaymakamlık Kürtçe Yazışmayı Kabul Etmedi

Diyarbakır'ın Sur Kaymakamlığı, belediyenin gönderdiği Kürtçe yazılı meclis kararlarını "Mevzuata aykırı olduğu" gerekçesiyle iade etti.

Kaymakamlık Kürtçe Yazışmayı Kabul Etmedi
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yaptığı açıklamada, bir süre önce yazışmaları çok dilli yapmak için karar aldıklarını, buna istinaden Sur Kaymakamlığı'na meclis kararlarını hem Türkçe hem de Kürtçe gönderdiklerini belirtti.

Kaymakamlık Kürtçe kararı kabul etmeyerek geri gönderdi.


"YAZIŞMALARIN ÇOK DİLLİ YAPILMASINI İSTEDİM"

Kaymakamlığın Türkçe olan resmi yazıyı kabul ettiğini bildiren Demirbaş, şöyle konuştu: "Sur Kaymakamlığı'na gönderdiğimiz Kürtçe yazılı meclis kararları ise geri gönderildi. Türkçe olanı kabul edilmiş, fakat Kürtçe yazılanlar geri gönderilmiş. Ben de belediye personeline yönelik bir genelge çıkardım. Genelgede, bundan sonra iç ve kurumlarla yazışmaların çok dilli yapılmasını istedim. Yazışmalar Türkçe, Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça olacak."

Bu arada Kaymakamlıkça, belediyeye gönderilen yazıda "Kaymakamlığımıza gönderilen 10 Ocak 2014 tarihli yazılarınız mer'i mevzuata aykırı olduğundan iade edilmiştir" ifadesi yer aldı. / ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER