Kolay uykuya dalma yöntemi

Uykuya dalamama önemli bir sağlık problemi. 4-7-8 tekniği ise 60 saniyede uyku vaat ediyor!

Kolay uykuya dalma yöntemi
Uykusuzluğun çeşitli nedenleri olabilir. Yorgunluk, stres, alkol, nikotin, kafein kullanımı, psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar bu nedenlerden sadece birkaçı. Nörolog Daniel Barone, geceleri hemen uyumak için uyguladığı farkındalık meditasyonunu uykusuzluk çeken herkese tavsiye ediyor.


Business Insider’da yer alan habere göre “Meditasyon yapma tarzım çok basittir” diyen Dr. Barone’un önerisi için akşamları 15 dakika ayırmanız gerekiyor.

Farkındalık meditasyonunu uygulamak için öncelikle karanlık ve sessiz bir odaya ihtiyaç var. Meditasyon genelde sessiz gerçekleştirilse de bazen kulaklıkla müzik dinlenebiliyor.

Dik bir pozisyonda oturun, ellerinizi doğal pozisyonunda bacaklarınızın üzerine koyun. Ayaklarınızı rahat bir pozisyonda yerde tutun. Sonra gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Nefesinize odaklanın ve nefes aldığınızın farkında olun. İçinizden “nefes al, nefes ver” diye kendinize komut verebilirsiniz. Bunu yaparken bir meditasyon yaptığınızı ve amacınızın rahatlamak olduğunu unutmayın.

60 SANİYE YÖNTEMİ

4-7-8 tekniği olarak adlandırılan yöntemin ise 60 saniye içinde kişileri uyuttuğu iddia ediliyor. Bu tekniğe göre ise yapılması gerekenler şöyle:

1- Burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın.

2- Nefesinizi 7 saniye tutun.

3- Nefesinizi 8 saniyede ağzınızdan verin.

4- İlk üç adımı 3-4 defa tekrarlayın.

Açıklamalara göre bu yöntem ciğerleri daha çok oksijenle doldurabiliyor, bu ilave oksijen de parasempatik sinir sistemini rahatlatıyor.

Yöntemi geliştiren Amerikalı Dr. Andrew Weill rahatlatıcı etkisi nedeniyle bu yöntemin aynı zamanda anksiyeteye de iyi gelebileceğini belirtiyor. (Kaynak: Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 00:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER