Macron, Edouard Philippe'i Başbakan atadı

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Le Havre'ın sağcı Belediye Başkanı Edourd Philippe'i Başbakan olarak atadı.

Macron, Edouard Philippe'i Başbakan atadı
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Edourd Philippe'i Başbakan olarak atadı. Edouard Philippe'in Başbakan seçilmesi ülkede tartışmalara neden oldu. Les Republicains (Cumhuriyetçiler) ve Parti Socialiste (Sosyalist parti) yetkilileri yeni cumhurbaşkanını "geleneksel sağ ve sol partileri bitirmek" istemekle suçluyorlar.


Macron, haziran ayında yapılacak milletvekili seçimlerinde listesinin büyük bir çoğunluğu aktif siyaset yapmamış adaylardan seçti.

Bu hafta içinde kurulması beklenen Macron hükumetinde bakanlıkların sağ ve sol gelenekten gelen isimlerden oluşacağı ve bu şekilde milletvekilli seçimlerinde Macron'un milletvekili adaylarının hem sağ seçmenden hem sol seçmenden oy almalarının amaçlandığı belirtiliyor.

Başbakanlığa getirilen Edouard Philippe ise ortaya çıkan bu polemiğin gerçeği yansıtmadığını, hükümetin "işlerinin ehli" insanlardan oluşturularak Fransa'nın geleceği için çalışacaklarını" ifade etti.

Yeni Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, yeni başbakanını atadıktan sonra, bir gelenek haline gelen Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçiminden ardından yeni seçilen cumhurbaşkanının Almanya ziyaretini gerçekleştirmek için Almanya'ya gitti. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER