'Madenci eşi olmak her gün ölümü beklemek gibi'

Madenci olmak kadar madenci eşi olmak da zor. Eşlerini işe her yolcu ettiklerinde helalleşen madenci eşleri, her an ölüm haberi gelecekmiş korkusuyla yaşıyorlar. Bu eşlerden biri olan Ömür Göktaş, “Her gün ölümü bekliyoruz” diyor.

'Madenci eşi olmak her gün ölümü beklemek gibi'
Madenci olmak kadar madenci eşi olmak da zor. Eşlerini işe her yolcu ettiklerinde helalleşen madenci eşleri, her an ölüm haberi gelecekmiş korkusuyla yaşıyorlar. Bu eşlerden biri olan Ömür Göktaş, “Her gün ölümü bekliyoruz” diyor.


Ömür Göktaş, madenci eşi. Eşinin 5 yıl boyunca Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’a ait Soma Kömür İşletmeleri bünyesindeki Atabacası Kömür Ocağı’nda çalıştığını anlatan Gürkan, eşi Barış Göktaş’ın, arkadaşlarını göçükte kurtarmaya çalıştığı için iki ay önce yedi arkadaşıyla birlikte işten çıkartıldığına dikkat çekti.

ANF'ye konuşan Göktaş yaşananları şöyle anlattı: “Eşim beş yıl boyunca Atabacası kömür ocağında sınıf ustası olarak çalıştı. 8.00-16.00 vardiyasında görev yapıyordu. Koşulları çok zordu. Eşim eve her gün benzi atmış bir şekilde geliyordu. Gün boyu soluduğu karbonmonoksit nedeniyle nefes almakta zorluk çekiyordu. İki ay önce sırf arkadaşlarını göçükten kurtardığı için işten atıldı. Şöyle ki, mesai bitiminde göçük olacağını fark eden eşim ve arkadaşları diğer vardiyadaki işçilerin göçük altında kalmasını engellemek için ayaklara giden ara yolları güçlendirmeye çalışırken, vardiya amirleri geliyor. Mesai bitiminde burada ne yaptıklarını soran amir, gelen cevap üzerine, ‘Göçüğü engellemek size mi kaldı? Çalışacaksanız çalışın, çalışmayacaksanız işten çıkın’ diyerek kapıyı göstermiş. Eşim ve arkadaşları tazminatlarını istediğinde ise ‘Siz çıkın yukarıya, orada görüşürüz’ diyerek başından savmış. 3 gün boyunca işe alınmayan eşim ve 6 arkadaşı daha sonra işverenin bu üç günü ‘İşe gelmediler’ diye göstermesi üzerine tazminatlarını dahi alamadılar. Mahkeme hala sürüyor.”

HASTALANMAK DAHİ YASAK

Eşinin madende çalıştığı yıllarda hep ölüm korkusuyla yaşadığını ifade eden Göktaş, her gün bu duyguyla eşini işe yolcu etmenin dayanılmaz olduğunu dile getirdi.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve şirket yöneticilerinin, taşeron firma ile çalışmadıklarına yönelik beyanlarına tepki gösteren Göktaş, “Nasıl taşeron yok derler. Benim eşim 5 yıl taşeron sistemi altında çalıştı. Kağıt üzerinde 1.700 TL maaş aldığı gözükse de bu parayı biz hiç görmedik” dedi.

“Eşim hastalandığı zaman bile maaşından 100 TL kesiyorlardı” diyen Göktaş, taşeron sisteminin kölelikten hiçbir farkı olmadığını vurguladı.

TAŞERON SİSTEMİ DERHAL KALDIRILMALI

Soma madenlerinde ayda bir veya iki kez göçük meydana geldiğini aktaran Göktaş, “Acaba göçük altında eşim de mi kaldı tedirginliğini yaşıyorsunuz. Aklınızdan hep eşime bir şey olsa ben çocuklarıma ne diyeceğim, diye geçiriyorsunuz. Bu dayanılmaz bir duygu” diye konuştu.

Bu maden faciasında ölenlerin hemen hepsinin arkadaşları olduğunu dile getiren Göktaş, “Bu ölenler arasında eşim de olabilirdi. Hükümet derhal taşeron sistemini kaldırmalı. Madenleri özelleştirmekten vazgeçmeli. Vazgeçmediği sürece elleri kanlı kalacak” ifadelerini kullandı.  / anf

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER