'MDP' dışında bir ihtimal daha var!

Koray Aydın’ın Meral Akşener liderliğinde kurulacak yeni partinin ismini “Merkez Demokrat Parti” (MDP) olarak açıklamasının perde arkasında, özellikle milliyetçi tabandan gelecek tepkinin ölçülmesinin amaçlandığı öğrenildi. Yeni parti ismi için toplam dört seçenek var.

'MDP' dışında bir ihtimal daha var!
Koray Aydın’ın yeni kurulacak parti için ‘MDP ismi üzerinde çalışma yapıldığını’ açıklaması yankı yarattı. Ancak bu açıklamanın bir ‘nabız yoklama’ olduğu, özel bir ajansa isim ve amblem çalışması yaptıran ekibin, dört isim üzerinde durduğu, MDP’nin bunlardan sadece biri MDP olduğu bildirildi.


Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre 
kaynaklar, “Kim ne diyor, ona bakmak, tepkileri ölçmek için bu çıkış yapıldı. Gelecek tepkilere göre bir kanaate varılacak. Özellikle milliyetçi kanattan gelecek tepkilere önem veriyoruz” değerlendirmesini yaptı. Partinin kadın ve gençlere yöneleceği ifade edilirken, özellikle kurulacak yeni partinin gençlik kollarının Mart 2018’de gövde gösterisi yapacağı kaydedildi. İl ve ilçe gençlik kongrelerinin ardından gençlik kollarına genel başkan seçilmesi hedefleniyor. MHP’nin büyük kurultayını yapacağı sürece denk gelen bu gençlik kurultayında 20 bin kişinin toplanacağı ve gençlik kolları genel başkanının demokratik bir usulle seçileceği vurgulandı.

ANKET ÜSTÜNE ANKET YAPILIYOR…

Yeni parti için anket üstüne anket yapıldığı ve bir seçim olması halinde alınacak oy yüzdesinin ölçülmeye çalışıdığı da dile getirildi. Bugüne kadar sekiz anket yaptırıldığı ve Ak Parti, CHP ve MHP tabanından ciddi oranlarda oy alınacağı sonucuna ulaşıldığı bildirildi. Parti adları arasında “Milli İrade Partisi” adı da konuşuluyor. Parti tüzüğünde ise, olağanüstü kurultaya gitme kolaylaştırılıyor. Genel başkanın sadece iki dönem seçilmesi öngörülüyor. Muhaliflerin, olaylı kongre sürecinde MHP tüzüğü gereği önlerini tıkayan bu düzenlemeleri, yeni kurulacak parti tüzüğüne taşımaları dikkati çekiyor.

KURUCULARIN YARISI SİYASETÇİ OLACAK

Yeni partide Kurucular Kurulu’nda yer alacak isimler de ince elenip sık dokunuyor. Özellikle FETÖ ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan isimler tercih edilirken, yarıya yakının eski yeni siyasetçilerden, kalan bölümünün de akademisyen, doktor, asker ve iş adamı gibi kesimlerden oluşacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2017, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER