Meteoroloji'den 10 il için "kuvvetli yağış" uyarısı

Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Van, Batman ve Iğdır için sarı kodlu uyarı yayınlandı.

Meteoroloji'den 10 il için "kuvvetli yağış" uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugünkü hava durumunu resmi internet sitesinden paylaştı.

MGM, 10 kent için sarı kodlu uyarı yayınladı: Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Van, Batman, Iğdır.

  • Sarı uyarı: Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Grafik: Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmeye göre, ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Artvin ve Urfa çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Van, Bitlis, Siirt, Batman ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır’ın güney ve doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yağış ve rüzgar uyarıları

Kurumdan yayınlanan uyarılar şöyle:

Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların; Van, Bitlis, Siirt, Batman ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır’ın güney ve doğusunda yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli rüzgar uyarısı: Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER