Prof. Dr. Ahmet Ercan yedi bölgeyi uyardı: 'Türkiye’de hiç bir yerde deprem olmasa bile, buralarda olur'

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'de deprem beklediği yedi bölgeyi açıkladı. Ercan, "Türkiye’de hiç bir yerde deprem olmasa bile buralarda olur" imasında bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Ercan yedi bölgeyi uyardı: 'Türkiye’de hiç bir yerde deprem olmasa bile, buralarda olur'

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Maraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından Türkiye'de devam eden sismik hareketlilik konusundaki uyarılarını sürdürüyor. Ercan sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımda, "Türkiye’de hiç bir yerde deprem olmasa bile yedi bölgede deprem beklediğini" söyledi.

Ercan, "Türkiye’de hiç bir yerde deprem olmasa, Karlıova-Bingöl, Erzincan, Denizli, Sakarya Çukuru, Midilli Üçgeni, Teke Burnu, Göller Bölgesinde olur" ifadelerini kullandı.

Sivas'ın Gürün ilçesinde önceki gece meyana gelen 4.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmelerini de sürdüren Ercan, Doğu Anadolu Kırığı hakkında şu bilgileri verdi:

"Doğu Anadolu Kırığı, Karlıova-Bingöl’den, Hatay-Kırıkhan’a 580 km boyunda olup Arap ile Anadolu kıta parçalarının sınırını oluşturur. Arap kıtasının kuzeye doğru itmesiyle her yıl 1 ile 4mm gerilir.6 Şubat 2023 depremi 510 yılda biriken gerginliğin yer direncini yenmesiyle oldu."

'ER YA DA GEÇ DEPREM OLACAK' DEMİŞTİ

Ercan, Sivas'taki son depremin ardından "Anadolu ülke boyutunda yaygın gerilmeyi Adıyaman M4,0, Bitlis-Zağros bindirmesi ile Sivas-Gürün'de M4,5, Kuzey Anadolu Kırığı (KAK) üzerinde, sürdürüyor. Gerginliğin yer direncini yendiği konumda er ya da geç deprem olacak" uyarısında bulunup şu ifadeleri kullanmıştı:

"Önceki depremlerde kırılan yer 200-500 yılda yapışır, kapanır. Yeni bir depremle yeniden kırılır. 6 Şubat Pazarcık M7,8 odağında 1513'de de büyük deprem olmuş, yer kırılmıştı. Kırık olan yer sızlar, yeniden kırılabilir." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER