Rojhat Özdel'i on binler son yolculuğuna uğurladı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polis tarafından katledilen Rojhat Özdel'in cenazesi, on binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Rojhat Özdel'i on binler son yolculuğuna uğurladı
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polis tarafından katledilen Rojhat Özdel'in cenazesi, on binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan DBP Hakkari İl Eş Başkanı Musa Çiftçi, "Bu konseptin talimatını Başbakan Davutoğlu verdi, Hakkari Valisi ve Yüksekova Kaymakamı da uygulamaya koyuyor" dedi.


Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 6-7 Aralık 2013'te polis tarafından katledilen M. Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bemal Tokçu'nun ölüm yıldönümünde, dün ilçede yapılmak istenen anmaya müdahalesinde polisin katlettiği Rojhat Özdel'in Malatya Adli Tıp Kurumu'ndan alınan cenazesi, Suüstü (Şakitan) Köprüsü'nde yüzlerce araç tarafından karşılandı.

İpekyolu'nun her iki şeridinden de ilçeye doğru yola çıkan konvoy, Akalın (Bajêrge) Mezarlığı'na geldi. Konvoyu burada toplanan on binler "Rojhat yoldaş ölümsüzdür", "PKK intikam", "Vali istifa" sloganları ile karşıladı. Cenaze törenine HDP Hakkari milletvekilleri Adil Zozanî ve Esat Canan, HDP ve DBP il, ilçe yöneticileri, il, ilçe ve belde belediye eş başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

Sarı, kırmızı ve yeşil flamaya sarılan Özdel'in cenazesi, geçen yıl aynı gün katledilen Reşit ve Veysel İşbilir'in mezarının yanına defnedildi. Törende konuşan DBP Hakkari İl Eş Başkanı Musa Çiftçi, aileye başsağlığı dileklerinde bulunarak, "Rojhat evinin 100 metre ötesinde IŞİD'in işbirlikçileri tarafından katledildi. Kobanê'de IŞİD, Kuzey'de ise onların arkadaşları 17 yaşındaki çocuklarımızı öldürüyor. Bu olay da Şemdinli olayları gibi halkımıza karşı geliştirilen yeni konseptin bir parçasıdır. Bu konseptin talimatını Başbakan Davutoğlu verdi, Hakkari Valisi ve Yüksekova Kaymakamı da uygulamaya koyuyor" ifadelerini kullandı. 

Ardından söz alan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozanî, polislerin Rojhat'ı sağ yakalayabilme imkanları varken, öldürdüklerine dikkat çekti. Hakkari ve Yüksekova'da devletin varlığının sorgulanmaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Zozanî, "Başbakan Davutoğlu istediği kadar kamu düzeninden bahsetsin. Kamu düzenini bozan biz değiliz, 17 yaşındaki Rojhat kamu düzenini bozmuyordu. Kamu düzenini bozan devletin kendisidir" diye konuştu. Zozanî, Başbakan Davutoğlu ile İçişleri Bakanlığı'nı sorumluları açığa çıkarmaya, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na da bir an önce kente gelerek incelemede bulunmaya çağırdı. 

Aile adına konuşan Özdel'in amcası Abdulhaluk Özdel ise törene katılanlara teşekkür ederek, "Şehit sadece bizim değil, Kobanê'nin, Kürdistan'ın ve Gever'in şehididir. Rojhat arkadaş öldürülmedi, infaz edildi. Sağ yakalandı ve infaz edildi. Bunu herkes böyle bilsin" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların dualar okuyan kitle, sloganlar eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. Öte yandan İpekyolu üzerinde bulunan Sabancı Kavşağı'nda ateş yakarak yolu trafiğe kapatan bir grup genç, yoldan geçen araçlarda kontrol yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER