Rusya: Libya'ya müdahale çözüm getirmez

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme planlarını yorumladı: Üçüncü ülkelerin müdahalesi krizin çözümüne katkı sunmaz.

Rusya: Libya'ya müdahale çözüm getirmez
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme tezkeresini Meclis’in gündemine getireceklerini söylemesinin ardından Rusya’dan Libya’ya ilişkin bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, üçüncü ülkelerin müdahalesinin krizin çözümüne katkı sunmayacağını ifade etti.


‘MÜDAHALE DEĞİL, ÇÖZÜM ARANMALI’

Gazetecilerin sorusu üzerine Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme planlarını yorumlayan Peskov, “Üçüncü ülkelerin müdahalesi krizin çözümüne katkı sunmaz, ancak üçüncü ülkelerin soruna doğrudan çözüm bulma ve çatışmanın taraflarına çözüm konusunda yardımcı olma girişimleri her zaman memnuniyetle karşılanır” dedi.

Peskov, Rusya’nın Libya’daki durumdan kesinlikle endişe duyduğunu ve krizin en kısa sürede barışçıl şekilde çözülmesinden, akan kanın durmasından yana olduğunu vurguladı.

‘PUTİN VE ERDOĞAN GEREKİRSE TELEFONDA GÖRÜŞÜR’

Peskov’a Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında önümüzdeki günlerde telefon görüşmesi planlanıp planlanmadığı soruldu. Şu an için planlanan görüşme olmadığını ancak gerekli görülmesi halinde iki liderin konuşabileceğini belirten Peskov, “Putin ve Erdoğan sürekli iletişim halinde ve telefon görüşmeleri sayılı saatler içinde organize edilebilir, bununla ilgili hiçbir sorun yok” diye konuştu.

Erdoğan bugün yaptığı konuşmada, “Soruyorlar asker gönderecek misiniz? Biz davet edildiğimiz yere gideriz. Ama davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda böyle bir davet olduğuna göre icabet ederiz” demişti. (Sputnik) 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER