Savcı, Arınç'a verilen cezaya itiraz etti

Savcı, Bülent Arınç'a hakaret suçlamasıyla verilen cezayı az bularak itiraz etti. Savcı, ceza belirlenirken Arınç'ın kazancının göz önünde tutulmasını istedi.

Savcı, Arınç'a verilen cezaya itiraz etti
Savcı eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a gazeteci İmdat Aslan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen cezayı az bularak, karara itiraz etti.


Bolu’da yerel bir gazetede köşe yazan İmdat Aslan, 2012’den itibaren Fethullah Gülen ile ilgili birçok haber ve köşe yazısı yazdı. İmdat Aslan, TEM’in Bolu Dağı Mevkii’nde bulunan bir alışveriş merkezinin de FETÖ’nün ticaret ayağı olduğunu öne sürdü. Aslan, 2015 yılı Aralık ayında söz konusu alışveriş merkezini ziyaret eden dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, tesis ile ilgili kamuoyunda olumlu algı oluşturmaya çalışmakla suçlayarak eleştirdi. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Aslan, bu eleştirisi nedeniyle katıldığı televizyon programında kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığın soruşturması sonunda Arınç hakkında dava açıldı.

Geçen 13 Nisan’da Bolu Adliyesi’ne gelerek Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan Arınç, hakaret kastı bulunmadığını söyledi. Mahkeme, ‘Sesli ve görüntülü bir ileti aracılığıyla ve kişinin siyasi düşünce ve kanaatlerini açıklamasından dolayı hakaret’ suçunu işlediğine kanaat getirerek Arınç’a, günlüğü 20 TL’den 354 gün karşılığı toplam 7 bin 80 TL adli para cezası verdi.

SAVCI: GELİRİNE GÖRE BU CEZA AZ

Cumhuriyet Savcısı Ömer Albayrak, Arınç’a verilen para cezasını az bularak yerel mahkemenin kararını Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi.

Savcı, Bülent Arınç’ın mahkemede kimlik tespiti sırasında aylık 12 bin TL geliri olduğunu beyan ettiği hatırlatırken TCK’nın (Türk Ceza Kanunu) ‘En az 20 ve en fazla 100 TL olan 1 gün karşılığı adli para cezasının miktarı, kişinin ekonomik ve diğer şahsi halleri göz önünde bulundurularak takdir edilir’ hükmündeki 52/2’nci maddesine vurgu yaptı.

BÖLGE MAHKEMESİ’NE İTİRAZ

Asgari ücretle çalışan bir sanığa verilecek adli para cezasının gün karşılığının, kişinin ekonomik durumu gereği alt sınırdan belirleneceğini ifade eden savcı, “Gelir miktarı asgari ücret olan bir kişi ile aylık geliri 12 bin TL olan mevcut sanık hakkında adli para cezasının gün karşılığının aynı olmasının hakkaniyete ve adalete aykırı olacağı su götürmez bir gerçektir. Usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunan Bolu 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararının istinafen kaldırılması arz olunur” dedi.

Savcının talebini değerlendirecek Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı bekleniyor.  / DHA

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER