Savcılık, Hakan Atilla'nın cezasının artırılması başvurusunu geri çekti

Hakan Atilla’nın mahkumiyetinin onanmasını isteyen savcılık karşı temyizden vazgeçti. Savcılık Atilla’nın 32 aydan fazla bir hapis cezasıyla cezalandırılmasını istemişti.

Savcılık, Hakan Atilla'nın cezasının artırılması başvurusunu geri çekti
New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın temyiz davasında savcılık çarpraz-temyiz başvurusunu geri çekti, ancak suçunun sabit bulunması nedeniyle Atilla’nın mahkumiyetinin onanmasını istedi.


New York Güney Bölgesi Başsavcısı Jeoffery Berman imzasıyla sunulan ekleriyle birlikte 200 sayfanın üzerindeki dilekçede, savcılık daha önce yaptığı karşı temyiz davasından vazgeçtiğini belirterek yaptığı yeni başvuruyla Atilla’ya daha önce hakim Richard Berman tarafından verilen 32 aylık mahkumiyet kararının onanmasını istedi.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre, savcılığın başvuru dilkeçesinde Rıza Sarraf’ın Abdullah Happani ile Hakan Atilla’yla ilgili konuşmasının kayıtları temyiz mahkemesine delil olarak sunuldu. Savcılık, Rıza Sarraf’ın İran’a Türkiye’den gıda karşılığında altın ticaretinde Atilla’nın uzman olduğunu ve bunun kurulan suç şebekesinde karşılıklı olarak bilindiğini ifade etti.

Atilla’nın da, Rıza Sarraf’ın İran’a yönelik ABD ambargolarını delmek için kurduğu suç şebekesinin bir üyesi olduğunun mahkeme sürecinde tanıkların verdiği ifadeler ve eldeki delillerle kanıtlandığı belirtilerek Atilla hakkındaki mahkumiyet kararının temyiz edilmemesi talep edildi.

‘TEMYİZ DAVASINI ÇEKTİ MAHKUMİYETTE ISRARCI OLDU’

Avukat Cahit Akbulut, “Savcılık karşı temyiz davasını geri çekti ancak Hakan Atilla’nın masum olmadığı ve mahkumiyet cezasının onaylanması konusunda ısrarcı oldu” dedi.

Savcılık temyiz başvurusuna itiraz gerekçelerini eldeki delillere göre yaptığını belirterek itiraz dilekçesinden ayrı olarak mahkemeye sunduğu ek delil dosyasında topladı.

Savcılık delilleri şöyle sıraladı:

– Rıza Sarraf’ın Atilla’nın da yardımcı komplocularından biri olduğu şebekede işbirlikçi bir tanık olarak verdiği ifadeler

– Rıza Sarraf, çalışanları ve iş ortakları tarafından kullanılan e-mail hesaplarından elde edilen yazışmalar

– Rıza Sarraf’ın şirketleri tarafından ABD’de finans kuruluşları üzerinden yapılan para transferi kayıtları

– Rıza Sarraf’ın cep telefonundan elde edilen elektronik deliller

– Türkiye’de Sarraf ve işbirlikçileri aleyhine başlatılan soruşturmada, Türk hükümet yetkililerinin, yolsuzluk ve rüşvet alma suçlamalarıyla ilgili yapılan takipte elde edilen telefon ve yazışmalarla ilgili kayıtlar

– Sarraf’ın sahip olduğu şirketlerde yapılan aramalar sırasında ele geçirilen bilgisayar ve elektronik cihazlardan alınan kayıtlar. Ayrıca ofis aramalarında ele geçirilen belge ve fotoğraflar

– Halkbank konusunda Atilla ve diğerleriyle olan iletişimleri ile ilgili olarak ABD Maliye Bakanlığı’na gelen belgeler ve yetkili tanıkların ifadeleri.”

Atilla’nın avukatları, New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek ‘beraat’ etmesi talebinde bulunmuştu. Bir üst mahkemeye yapılan başvuruda, avukatları Hakan Atilla’nın adil yargılanmadığı gerekçesiyle beraat etmesi gerektiğini savunmuş ayrıca hakkında verilen mahkumiyet kararının da bozulmasını istemişti.

Atilla’nın avukatları masum olduğunu kaydettikleri müvekkillerinin hakkında daha önce New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafında Rıza Sarraf davasına eklenen iddianamenin de düşürülmesini talep etmişti. Hakan Atilla’nın temyiz mahkemesine yaptığı başvuru sonrasında aynı mahkemeye temyiz başvurusunda bulunan savcılık Atilla’nın yargılandığı davada işlediği suçunun tanık ifadeleri ve delillerle sabit görüldüğü gerekçesiyle kendisine hakim tarafından verilen 32 aylık hapis ve 500 dolarlık para cezasının işlenen suçun büyüklüğüyle aynı oranda olmadığını iddia ederek karşı temyiz davası açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER