Seçimlerde elektriği kesen kedi değil 'hava'ymış

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, yerel seçimlerdeki elektrik kesintilerini 'trafoya kedi girmiş' diye açıklayan Enerji Bakanı Taner Yıldız'a 'hangi trafolara kedi girdi?' diye sordu. Bakanlıktan gelen cevapta, kedilerin bir suçu olmadığı ortaya çıktı.

Seçimlerde elektriği kesen kedi değil 'hava'ymış
 Yerel seçimler sırasında yurt genelinde pek çok noktada kesilen elektrikler, kafalarda seçimin güvenilirliğine dair soru işaretleri yaratmıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız kesintilerin nedenini ‘trafolara kedi girdiği için elektrikler kesildi’ olarak açıklamış, ancak açıklama muhalefeti ve kamuoyunu tatmin etmemişti. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bakan Yıldız’ın bu açıklaması için Meclis’e bir soru önergesi vererek hangi illerde kediler nedeniyle elektriklerin kesildiğini sordu. 

Bakanlık Tanrıkulu’nun sorusuna beklenmedik bir cevap verdi. 

Uzun soru önergesine verilen kısa cevapta herhangi bir trafoya kedi girdiğine dair bilgi yer almazken, kesintilerin ana nedeninin ‘hava koşulları’ olduğu açıklandı. 

İşte Sezgin Tanrıkulu’nun soruları ve Bakanlığın verdiği cevaplar: 

TANRIKULU’NUN SORULARI: 
2014 Yılı Mart ayı içerisinde Kayseri'de gerçekleşen seçim mitinginde 30 Mart Yerel Seçimlerinin yapılacağı günde herhangi bir elektrik kesintisi olmayacağı yönünde açıklamalar yapmıştınız. Herhangi bir elektrik kesintisinin aynı zamanda AKP 'yi de şaibe altında bırakacağını belirtmiştiniz. Yerel seçim öncesi Kayseri'de mitingde basına yaptığınız açıklamalara binaen 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin gerçekleştiği gün, Türkiye 'de özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere birçok ilde yaşanan elektrik kesintileri seçimleri şaibe altında bırakmıştır. İstanbul'da en az 14 ayrı yerde elektriklerin uzun sürelerle kesildiği belirlenirken, Gaziantep, Bitlis, Mardin; Şanlıurfa, Eskişehir, Ankara , Antakya ve Aksaray da elektriklerin kesildiği bildirilen iller arasındadır. Özellikle birçok il ve ilçede mum ışığında sandıkların açıldığı ve oyların sayıldığı bilgileri basına yansımıştır. Bu bağlamda; 

-30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde elektrik kesintisi yaşanan il ve ilçe sayısı kaçtır? Elektrik kesintilerinin sebepleri nelerdir? 

-Elektrik kesintilerinin çoğunlukla oy sayım esnasında gerçekleşmesi tesadüf müdür? -30 Mart 2014 Yerel Seçimler öncesi elektrik kesintisi olmaması için alınan tedbirler nelerdir? -30 Mart 2014 Yerel Seçimleri esnasında gerçekleşen elektrik kesintileri ile ilgili ihmali olan sorumlular hakkında soruşturma açılmış mıdır? 


-30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde elektrik kesintilerini önlemek için kaç ilde bakım-onanm yapılmıştır ve tedbir alınmıştır? 


-30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde tedbir amaçlı kaç bakım-onarım personeli görevlendirilmiştir? 


-2013 yılında Türkiye'de illere göre gerçekleşen elektrik kesintileri ve sebepleri nelerdir? -Türkiye'de 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde olduğu üzere, kaç kere aynı anda birçok il ve ilçede elektrik kesintisi gerçekleşmiştir? -Elektrik trafolarının bakım-onarım süresi ne kadardır? 


-Bakanlığınız, elektrik dağıtım şirketlerini 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarmış mıdır? 


-Yerel Seçimlerin yapıldığı 30 Mart 2014 tarihinde, oy sayımının yapıldığı gece saatlerinde yurt genelinde 35 ilde aynı anda elektrik kesintisi yaşanmasının gerekçesi nedir? Yaşanan bu durumun sorumlusu ya da sorumluları kimdir? Sorumlular hakkında hangi yaptırımlar uygulanmıştır? 


-Hangi illerde kedi sebebiyle elektrik kesintileri yaşanmıştır? 


BAKANLIĞIN CEVAPLARI: 

Ülkemiz elektrik sisteminde 1.1 milyon kilometre elektrik iletim ve dağıtım hattı, 14 milyon adet elektrik direği, 182 bin adet elektrik trafosu bulunmakta ve 35 milyon aboneye elektrik hizmeti ulaştırılmaktadır. 


Bilindiği gibi olumsuz hava koşulları söz konusu olduğunda atmosfere açık bir sistem olan elektrik iletimi sadece ülkemizde değil tüm dünyada olumsuz yönde etkilenmektedir. Dolayısı ile olumsuz hava koşullan nedeniyle meydana gelen arızalar seçim gününe has bir durum değildir. 

Seçim günü ortaya çıkabilecek her türlü sorunun en kısa sürede giderilebilmesini teminen elektrik dağıtım şirketlerinde tüm izinler kaldırılmış, 8000 personel ile 48 saat kesintisiz hizmet verilmiştir. Oluşan arızalara anında müdahaleler yapılmış ve arızalar en kısa sürede giderilmiştir. / Radikal
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER