Selahattin Demirtaş'tan yeni açıklama! Baskı başladı

HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, kendisinin serbest bırakılması yönündeki AİHM kararı hakkında "Karşı hamle yapar işi bitiririz" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi. Demirtaş Erdoğan'ın 'hamle' ile kast ettiği şeyin, kendisi ile Sırrı Süreyya Önder hakkındaki bir başka mahkeme kararını hızlandırma adımı olduğunu söyledi; "Açık bir siyasi müdahale söz konusudur" dedi.

Selahattin Demirtaş'tan yeni açıklama! Baskı başladı
HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kendisinin serbest bırakılması yönünde verdiği karar konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan gelen “Karar bizi bağlamaz, karşı hamle yapar işi bitiririz” açıklamasına yanıt verdi. Demirtaş, hükümetin AİHM kararını uygulamamak için ‘hazırlıklar yaptığını’ söyledi.


‘AİHM AÇIKLAMASINDAN SADECE BİR GÜN ÖNCE SİYASİ BASKI’

Demirtaş avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamasına, “AİHM’in dava dosyama dair verdiği, ciddi ihlal ve serbest bırakılma kararına karşı hükümet cephesinin yapmayı planladığı “hamle” ve “işi bitirme” operasyonunun ne olduğu artık anlaşılıyor” sözleriyle başladı; kendisi ve eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkındaki bir diğer kararla ilgili sürecin AİHM açıklamasından sadece bir gün önce hızlandırıldığına işaret etti:

“Geçen ay İstanbul Ağır Ceza Mahkemesince ben ve Sayın Sırrı Süreyya Önder hakkında verilen, hukukla alakası olmayan 4 yıl 8 aylık hapis cezasının İstinaf Mahkemesince bir an önce ele alınıp onanması için siyasi baskılar yapılmaya başlandı bile.

Normalde, ilgili İstinaf Mahkemesindeki 1700 esas numaralı benzer dosyalar bile aylardır incelenmeyi beklerken, bizim 2362 esas numaralı dosyamız incelenmek üzere raportör hakime gönderilmiş durumda. Bu olağanüstü hızlanmanın, AİHM kararından hemen bir gün önce başlaması asla tesadüf değildir. Açık bir siyasi müdahale söz konusudur. Amaç, AİHM kararını uygulamadan önce, uyduruk bir başka siyasi kararla beni hükümlü duruma düşürüp içeride tutmaya devam etmektir.”

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ, YARGI MENSUPLARI PARÇASI OLMASIN’

Bunu yapamazlar mı? Yaparlar elbette” diyen Demirtaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Ama ne bizim irademizi kırabilirler ne de bizi mücadelemizden alıkoyabilirler. Bu ve benzeri siyasi operasyonun parçası haline gelen ve gelecek olan bütün yargı mensupları, açık ve ciddi bir suçun parçası olurlar. Bir gün mutlaka da, adil bir yargı karşısında hesap verirler. Bu suç, TCK 77/d kapsamında insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında olacağından, zaman aşımı olmadığını da hatırlatmak isterim. Hiç kimse, siyasilere güvenerek bu tür bir suçun parçası olmamalıdır.”

Demirtaş, söz konusu dosya konusunda “Herhangi bir onama hükmü karşısında hukuken çaresiz olmadığımız da bilinmelidir” derken, “Ama bizim her halükarda en anlamlı ve değerli “hamle”miz halkın iradesinin yapacaklarıdır. Sandıkta ve her türlü demokratik imkanla halkımız bunun hesabını soracaktır. Ayrıca herkes emin olsun ki, bize bu yapılanlar ve yapılacak olanlar hakkında çok daha ağır ihlal kararları çıkacak” ifadelerini kullandı. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER