Şengal'deki Ezidi birlikleri Haşdi Şabi'ye bağlanacak

PKK'nin Irak'ın Şengal bölgesinden çekilme kararının ardından, 2014'te IŞİD'e karşı kurulan Ezidi birliklerinin de Haşsi Şabi çatısı altına alınarak merkezi yönetime bağlanacağı resmen açıklandı.

Şengal'deki Ezidi birlikleri Haşdi Şabi'ye bağlanacak
Irak Başbakanlık Özel Kalem Müdürü ve Bakanlar Kurulu Sözcüsü Mehdi Alak, “Şengal’de Ezidilerden oluşan askeri güçler İçişleri ve Savunma Bakanlığı’na bağlanarak Haşdi Şebi bünyesine alınacak” dedi.


Alak, “Irak Bakanlar Kurulu göçzedelerin dönmesini kolaylaştırmak için Şengal’deki savaş kalıntılarını temizledi. Kurul Ezidi savaşçıların İçişleri Bakanlığı’na bağlanması, kararını aldı”ifadelerini kullandı. Ezidiler IŞİD’in 2014’te Şengal’e saldırmasının ardından askeri birlikler kurmuştu.

TAZMİNAT İÇİN OFİS AÇILDI

Rudaw’ın aktardığına göre, Şengal’e dönmek isteyenler için de hazırlık söz konusu. Alak, Duhok-Musul Barajı ve Telafer güzergahından Şengal’e dönecek göçzedeler için bir yol haritasının hazırlandığını belirterek, “Bakanlar Kurulu Şengal’deki memurların bir an önce işlerinin başına dönmesi, göçzedelere tazminat ödenmesi ve işlemlerinin yürütülmesi için bir ofis açma kararı aldı” dedi. Iraklı yetkili, BM İnsan Hakları Komisyonu’na da Şengal’de IŞİD tarafından yapılan katliamı soykırım olarak tanıma çağrısı yaptı. (Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER