Sırada bakanlar var iddiası

AK Parti'de istifası istenen belediye başkanlarıyla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından sıranın bakanlara geleceği belirtiliyor. 2018 Temmuz'unda erken seçim ihtimali de Ankara kulislerinde yeniden dillendirilmeye başlandı.

Sırada bakanlar var iddiası
AK Parti’de Ankara, Bursa ve Balıkesir büyükşehir belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açık çağrısına rağmen halen istifalarını vermemesi tartışılırken, kabine revizyonu iddiası da gündeme geldi. Ayrıca, 2018 Temmuz’unda erken seçime gidileceği iddiası da yeniden gündeme geldi.


Belediye başkanlarının değiştirilmesi gibi adımlar atılmasının ve il yönetimleri düzeyinde değişikliklere gidilmesinin arkasında, erken seçim yapma planının yattığı ve ülkeyi seçimlere götürecek hükümetin de bu nedenle revize edileceği konuşuluyor.

‘2 YILDA İŞLER DAHA İYİYE GİTMEYECEK’

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın kulis haberine göre, AK Parti son yaptırdığı ankette, kararsızların oyu dağıtılınca, istediği oy oranını yakalayabileceğini değerlendirmesini yaptı. Bu sonucun önümüzdeki 2 yıllık süreçte daha iyiye evrilmeyeceği, dünya konjonktürüne bağlı olarak hem ekonomi hem de siyasette yaşanacak gelişmelerin bu oranı yakalamayı güçleştireceği iddia ediliyor. 2019’a kadar olan süreçte güç kaybının önlenmesi, Meral Akşener’in kuracağı partinin tabanda karşılık bulmasına fırsat tanınmaması gerektiği dillendiriliyor. Bu aşamada, MHP’nin varolan ‘sınırlı’ desteğine de güveniliyor.

Bu değerlendirmeyi yapanlar, 2019 Mart’taki yerel seçimden önce 2018 Temmuz sonunda ‘Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim yapılabileceğini’ iddia ediyor. Buna paralel olarak kabinede de revizyona gidileceği savunuluyor. En az 3-4 bakanı kapsayacak yeni bir revizyonla ‘seçim kabinesi’ oluşturulacağı da iddialar arasında. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER