TBB: Konya’daki saldırı her yönüyle araştırılmalı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Konya’da yaşanan ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının her yönüyle araştırılması gerektiğine vurgu yaptı: TBB süreci takip edecek.

TBB: Konya’daki saldırı her yönüyle araştırılmalı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişinin ölümüne yol açan ırkçı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Katil veya katillerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edileceğine, hukuken mümkün olan en ağır cezanın uygulanacağına inanmadıklarını ifade eden Feyzioğlu, “Olay vahimdir. Öldürülen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

'KATLİAMIN ARKASINDA ETNİK KİMLİK SEBEBİ OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILMALI'

Aileye yönelik bir tehdidin yetkililer tarafından önceden bilinip bilinmediğinin araştırılması, varsa sorumlular hakkında gereğinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Feyzioğlu, yaşanan katliama ilişkin kamuoyunda gündeme gelen iddialara ilişkin de şöyle konuştu:

“Basında ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde ifade edildiği üzere, katledilen ailenin önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım isteyip istemedikleri konusunda kamuoyu bilgilendirilmelidir. Yetkili makamların açıklamalarına göre olayın sebebi, iki aile arasında yıllar önce başlayan bir uyuşmazlıktır. Ancak katliamın arkasında etnik kimlik veya başka bir ideolojik sebebin bulunup bulunmadığı konusu ayrıntılı olarak incelenmelidir. Sonuçlar kamuoyuyla gerekçeleriyle birlikte bir an önce paylaşılmalıdır. Yeterli ve çok boyutlu araştırmalar yapılmadan sonuca ulaşan aceleci açıklamalardan kaçınılmalıdır. Provokasyonları önlemenin yolu konunun her açıdan soruşturulacağı konusunda güvence vermek ve en önemli kamu yönetimi ilkelerinden olan şeffaflığı hayata geçirmektir. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezimiz, Konya Baromuzla birlikte  süreci yakından takip edecektir.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2021, 00:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER