Times: Erdoğan, Esad'a sormadan Suriyeli Kürtlere saldırmama sözü verdi

Türkiye'nin Afrin'e yönelik tehditleri sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi Zirvesi'nde, Beşar Esad yönetimine danışmadan Suriyeli Kürtlere saldırmama sözü verdiği iddia edildi. Times gazetesi bu iddiaya yer verdiği başyazısında "Rusya, Türkiye ve İran Soçi Antantı ile Esad'ın otoritesini artırmak ve onun ülkesinin sınırlarını kontrol edebildiğini göstermek istiyor" ifadelerini kullandı.

Times: Erdoğan, Esad'a sormadan Suriyeli Kürtlere saldırmama sözü verdi
İngiliz gazetesi The Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye ordusunun Şam yönetimine danışmadan Suriye’deki Kürt güçlere saldırmayacağı yolunda Rusya ve İran’a söz verdiğini iddia etti. İddia, gazetenin bugünkü “Suriye’de final” başlıklı başyazısında yer aldı.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan ve İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’nin katılımıyla çarşamba günü yapılan Soçi Zirvesi’nin ele alındığı yazıda, “Esad’ı iktidarda tutmak barış için ödenen çok ağır bir bedel” yorumu yapıldı. “Suriye’nin geleceğine savaş alanında değil müzakere masasında karar verilmeli. Vladimir Putin bunu biliyor” cümleleriyle başlayan yazıda, ‘Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin hiçbir dış gücün Esad’ın açık onayı olmadan Suriye’de müdahalede bulunmasına izin verilmemesi gerektiğinde de anlaştıkları’ öne sürülüyor. Gazeteye göre burada özellikle atıf yapılan ülke, geçen yıl sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle Suriye’de bir hava üssünü bombalayan ABD.

‘ERDOĞAN SÖZ VERDİ’

Başyazı şöyle devam ediyor: “Sayın Erdoğan da, Türk ordusunun Şam yönetimine danışmadan Suriye’de Kürt güçlere saldırmayacağı yolunda söz verdi. Rusya, Türkiye ve İran Soçi Antantı ile Esad’ın otoritesini artırmak ve onun ülkesinin sınırlarını kontrol edebildiğini göstermek istiyor. Sayın Putin de bunun karşılığında Esad’dan, barış görüşmelerine ‘yapıcı şekilde katılacağı’ sözünü almışa benziyor. Bu da, Suriye’nin kuzeyindeki muahlif gruplarla diyaloğa girmenin kabulü anlamına geliyor.”

Times’a göre Putin, Suriye’ye asker gönderdiği 2015’ten bu yana ülkede Batı karşısında üstün. Kremlin’in hedefi, Orta Doğu’da statükonun ve Rus silahlarını satın almaya da hevesli kritik önemde bir müttefikin muhafazası. “Uluslararası toplum Soçi konsensüsüne boyu eğmemeli” görüşünü savunan Times, barış görüşmeleri sonucunda Suriye’de tam anlamda demokratik seçimler yapılmasını teşvik edecek bir siyasi geçiş sürecinin başlaması gerektiği kanısında. Gazeteye göre ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilerin de bu seçimlerde oy kullanabilmesi hayati önemde.

Başyazı şu satırlarla noktalanıyor: “Nihayetinde Esad’ın gücü azalacak. Bölgenin istikrarına önem veren Batı’nın ve Arap dünyasındakilerin stratejik hedefi, Esad’ın görevden ayrılması ve onunki yerine daha dışa açık bir hükümetin işbaşına gelmesi olmalıdır.” (Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER