TOKİ Başkanı: Suriyelilere bedava konut verilmeyecek

TOKİ Başkanı Turan, "Suriyelilere borçlandırma suretiyle elimizdeki konutlardan verilebilir. Yani kimseye bedava konut verilmeyecek" dedi.

TOKİ Başkanı: Suriyelilere bedava konut verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın “Suriyelileri TOKİ evine yerleştiririz” açıklamasından sonra TOKİ Başkanı Ergün Turan “kimseye bedava konut verilmeyecek” dedi.
Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, Turan, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Ahıska Türklerine verildiği gibi Suriyelilere de TOKİ konutu verilebileceğini söyledi. Bize henüz bir görevlendirme yapılmadı ama yapılırsa Ahıskalılara verildiği gibi, Suriyelilere de borçlandırma suretiyle elimizdeki konutlardan verilebilir.

“Bu konutlar belli bölgelerde, herhalde seçilecek Suriyeli ailelere de verilebilir. Bedeli neyse o fiyattan uzun vadeli ödeme koşullarıyla verilebilir. Çünkü TOKİ kar amacı gütmediği için zaten vatandaşa da maliyetinden konut satıyor.

“Suriyelilere de maliyet fiyatına olabilir. Ahıska Türklerine Erzincan’da 500-600 civarında konut, bedeli karşılığında verildi. Yani kimseye bedava konut verilmeyecek.”

Turan, Suriyeliler için özel projeler yapılabilir mi sorusuna ise “O da olabilir. TOKİ bu konuda uzman bir kuruluş, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da Somali’de, Sri Lanka’da afette evlerini kaybedenlere konutlar yaptı” yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER