Türkiye'de basının 15 günü: 5 gazeteci tutuklandı

Mayıs ayının ilk yarısında basın üzerinde gerçekleştirilen hak ihlalleri raporunu açıklayan ÖGC’nin raporuna göre; sadece 15 günün içinde 8 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltında işkenceye maruz kaldı.

Türkiye'de basının 15 günü: 5 gazeteci tutuklandı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), son 15 günde basın üzerinde gerçekleştirilen hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Her gazetecinin halkı doğru bilgilendirmek ve gerçekleri doğru aktarmakla yükümlü olduğuna vurgu yapılan raporda, Türkiye’de bu insani ve mesleki sorumluğu yerine getiren gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklandığı ve tehdit edilip saldırıya uğradığı belirtildi.

Raporda, “Haber siteleri art arda engellenip sansürleniyor. Özellikle Türkiye’de savaşın artması ile beraber hak ihlalleri de arttı. Devletin halka karşı baskılarını, haksızlığını ve hukuksuzluğunu yazıp kamuoyu ile paylaşan gazetecilere büyük bir baskı uygulanmaktadır” denildi.

“Bir ülkede basın baskı altında ise bu, hak ihlallerinin üst düzeyde olduğunun göstergesidir” ifadelerine yer verilen rapora göre;

* Mayıs ayının ilk 15 gününde, 8 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltında işkenceye maruz kaldı.

* 2 gazeteci haber takibi sırasında darp edildi, 2 gazeteci tehdit edildi. 3 gazeteci keyfi olarak engellendi. 3 gazeteci saldırıya uğradı.

* 7 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 4 gazeteci hakkında 3 dava açıldı. 6 gazeteci cezalandırıldı.

* Bir haber sitesi 3 defa sansürlendi.

* Bir televizyonun yayını engellendi.

* 5 defa yayın yasağı getirildi.

* 4 yayın organı yasaklandı.

* Bu süre zarfında 2 gazeteci işten çıkartıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER