Uğur Kaymaz’ın heykeli kaldırıldı, saat kulesi dikildi

Mardin Kızıltepe’de 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın adına yapılan heykelin kaldırıldığı yere saat kulesi dikildi.

Uğur Kaymaz’ın heykeli kaldırıldı, saat kulesi dikildi
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen Uğur Kaymaz (12) anısına ilçede yaptırılan ve belediyeye atanan kayyım Ahmet Odabaşı tarafından kaldırılan heykelin bulunduğu yere saat kulesi dikildi. Kule, öğlen saatlerinde heykelin kaldırıldığı alana gelen belediye ekipleri tarafından konuldu.

NE OLMUŞTU?


Kızıltepe Belediyesi 4 Ağustos 2009 tarihinde ilçe merkezinde bulunan bir kavşağın ismini Uğur Kaymaz olarak değiştirmiş ve avuçlarında güvercin bulunan 2 çocuk heykeli yaptırmıştı. Belediyeye kayyum olarak atanan Ahmet Odabaş’ının talimatı ile 10 Haziran tarihinde iftar vakti heykelin etrafını TOMA ve zırhlı araçlar ile kapatan belediye ekipleri ve polisler heykeli kepçelerle kaldırmıştı. 

Yapılan heykelde yer alan Kürtçe sözcüklerin Türkçe karşılığı ise şöyleydi: 

“Memleketin sokaklarında güler yüzlü çocuklarız 
Kan yüzlü bulutlar canımızı alıyor 
Biz Mezopotamya çocuklarıyız 
Barış güvercinleriyiz 
Size göre ise bir can 
Bazen hatırlayın bizi 
Yüreğinizde yer açın bize”

ANNESİ İŞTEN ATILMIŞTI 

Yine kayyım Odabaşı, Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz’ı oğlunun katledildiği 21 Kasım 2016 tarihinde işten atmıştı. / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER