Uludereli aileler: 'AİHM'e götüreceğiz!'

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında 2 yıl önce düzenlenen ve 34 kişinin ölümüne neden olan hava operasyonunu soruşturan Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesi ailelerin sert tepkisine neden oldu.

Uludereli aileler: 'AİHM'e götüreceğiz!'
Aileler, faillerin ortaya çıkarılmasını isteyerek, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini söyledi.

Operasyonda oğlu Erkan Encü'yü kaybeden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılışı sırasında bir araya gelen Felek Encü, karara sert tepki gösterdi. Encü, "Başbakanla görüştüğümüzde bize söz vermişti.'Failleri bulacağız' demişti. Bir grup toplantısında da, 'Roboski olayı Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmaz' diyordu. Ne oldu da bugün bu karar verildi?" dedi.

Olayda oğlu Serhat Encü'yü yitiren Halime Encü de, "Haberi alır almaz bir kere daha yüreğimiz acıyla doldu. Hiç mi vicdanları yok. Bu devlete, bu adalete lanet olsun. İşlediklerin katliamın hesabını veremeyecekleri için dosyayı kapatmak istiyorlar" diye tepkisini dile getirdi.

Dosyayı askeri savcıya sevk etmeleri bile skandal bir karardı. Bir an evvel dosyamızı bize versinler. Biz AİHM'ye götüreceğiz. AKP hükümetinin adaleti yok. Biz adaletin olduğu yerlerde hakkımız arayacağız. Kendileri işlediği için kapatmak istiyorlar. Yeter artık bu katliamın üstünü kapatmak için uğraşmasınlar" dedi.


Operasyonda ölen Cemal Encü'nün annesi Hazal Encü, kararı öğrendikleri andan beri ağladıklarını belirterek, "Bu sabah 34 kez daha bizi katlettiler" dedi.

Operasyonda ölenlerden Hamza Encü'nün annesi Kadriye Encü ise tarifsiz acılar yaşadıklarını ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. 

Aileler, olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi.

'FAİLLER AKLANMAYA ÇALIŞILIYOR'

Olayın ardından Uludere'nin Gülyazı Köyü'ne yerleşen insan hakları savunucusu İbrahim Yaylalı ise, olayın faillerinin aklanmaya çalışıldığını öne sürdü. Yaylalı, Meclis komisyonunun çalışmalarından sonra da olayın kapatılmaya çalışıldığını söylediklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Katliamcı cellattan adalet beklenemez. Aileler ve biz dostlarını bu tür kararlarla ve açıklamalarla yıldırmaya çalışıyorlar. Ama çok iyi bilsinler ki nafile bir çabanın içerisindeler. Biz iki yıllık mücadelede fiili olarak, ailelerin direnişi ve adalet arayışı, bir yandan da aklama sürecinin şahitliğini yaptık. Biz başından itibaren bölgenin de tecrit altına alınmaya çalışıldığına dikkat çektik. Şimdi bu karara karşı tüm duyarlı kesimleri ayaklanmaya, ve katliamın sorumlularından hesap sormaya çağırıyorum." / dha
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER