Yeni bir Çiftlik Bank dolandırıcılığı: ÇiftliğimNette

Türkiye son yılların en büyük dolandırıcılık olayını Çiftlik Bank'la yaşady ancak ponzi şirketleri arkası kesilemiyor! Çiftlik Bank'tan sonra kurulan ponzi şirketlerine hâlâ para yatıranlar var.

Yeni bir Çiftlik Bank dolandırıcılığı: ÇiftliğimNette
Çiftlik Bank ve Turcoin gibi milyarlarca liralık dolandırıcılığa imza atan ponzi yapılanmalarını Türkiye’de benzer şirketler kurarak dolandırıcılığa devam ediyor. Kısa yoldan para kazanmak için büyük bir risk iştahına sahip olan çok sayıda kişi Çiftlik Bank’tan sonra yeni bir dolandırıcılık ortaya çıktı.

Sabah gazetesinden İbrahim Acar’ın haberine göre, bunun son örneği ise Hollanda merkezli ‘çiftliğimNette’ isimli site oldu. Şirket, yumurta paketleri satarak üyelerine yüksek kazanç vaat ediyor. Kurucusunun adının Umut Öztürk olduğu belirtilen şirket için yorum yapan uzmanlar, çiftliğimNette oyununun güvenilir olmadığını belirtiyor.

Abartılı kazanç vaadi ve yanıltıcı bilgilerin bulunduğu çiftliğimNette oyunu Umut Holding isimli bir şirketin sitesinden yayınlanıyor. Ancak oyunun da aslında holdingle bir bağlantısı bulunmuyor. Umut Holding’in 10 yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilse de internet sitesinin Ağustos 2017’de kurulduğu dikkat çekiyor. 10 yıllık şirket domain adresini bile 2 Eylül 2017’de almış, sitede Umut Holding’in sahibi olduğu belirtilen Umut Öztürk’ün de resmi sahte. Halen Türkiye’de bu yönde faaliyet gösteren onlarca site bulunuyor.

‘PARANIZI CHARGE BACK’LE GERİ ALIN’

Uzmanlar, ponzi yapılanmasıyla yüksek kâr vaadinde bulunarak para toplayan şirketlere kananlar için parasını geri alma umudunun olduğunu belirtti.

Bunun için iki şart var: Birincisi, ödemenin kredi kartı üzerinden yapılmış olması, ikincisi de itirazın ödeme tarihinden itibaren 180 gün içinde yapılması. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde suiistimali önlemek için Mastercard ve VISA’nın uyguladığı kuralına göre, harcama itirazı anlamına gelen charge back kuralı yıllardan beri tüm dünyada geçerli olarak uygulanıyor. Ters ibraz olarak bilinen kurala göre, kişi para gönderme işlemini kendisinin yapmadığını ileri sürerek parasını geri isteyebiliyor.

ARAŞTIRMA YAPILAN PONZİ YAPILARI

www.milkabank.com
www.cashciftlik.com
www.ciftlikgeliri.com
www.cilgintavuklar.com
www.ciftlikshop.com
www.kirazengini.com
www.ciftligimnette.com
www.elitciftlik.com
www.ciftlik.im
https://maden.im/
www.myluckfarm.com.tr
Www.cashciftlik.com
www.galerimegel.com
My-crypto World
Myadsino
Olymptrade
EvoBinary
Owncoin

ÜRÜN ALMADIM İTİRAZI YAPIN

Parayı geri almak için en önemli itiraz hizmetin alınmadığını belirtmek. Charge back’te müşteri hizmet almadım diyorsa, aksini ispatlamak şirketin sorumluluğunda. Digital ponzi şirketlerinin hizmet verdiğini ispat etmesi gerekiyor. Uzmanlar, itirazın ise 180 günde yapılması gerektiğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER