'Yer yanıyordu, kaçarken ayakkabılarımız eridi'

Yunanistan'daki büyük orman yangınından kurtulanlar, kâbusa dönen geceyi anlattı. Bir görgü tanığı, kuzeninin tekerlekli sandalyedeki eşini geride bırakmak zorunda kaldıklarını, arabaların infilak ettiğini, ayakkabıların eridiğini söyledi...

'Yer yanıyordu, kaçarken ayakkabılarımız eridi'
Yunanistan’da en az 60 kişinin hayatını kaybettiği yangından kurtulanların tanıklıkları, trajedinin boyutunu ortaya koyuyor. Yangının haritadan sildiği sahil kasabası Mati’den kurtulan bir görgü tanığı, kaçmaya çalışırken çok sayıda arabanın infilak ettiğini, ayakkabılarının eridiğini ve tekerlekli sandalyedeki bir akrabalarını geride bırakmak zorunda kaldıklarını söyled.

ALEVLERİ ANİDEN PENCEREDE GÖRDÜ

54 yaşındaki Vassiliki Psevedourou, kâbusa dönen geceyi Atina’da, yaralıların birçoğunun tedavi edildiği Evangelismos Hastanesi’nde Reuters ajansına anlattı. Kendisi hafif yaralanan Psevedourou, burada şu an kuzeni için bekliyor; alevlerin Mati’nin doğusundaki evlerine beklediklerinden çok daha hızlı ulaştığını anlatıyor.

Çam ormanı içindeki evlerinden kaçmaları gerektiğini de, salonlarında otururken patlamaya benzer bir ses duyunca fark etmişler; pencereden baktığında alevleri görmüş.

‘AMAÇSIZCA HAREKET EDEN ARABALAR…’

İki arabaları yangın nedeniyle infilak etmiş; kuzeni ve tekerlekli sandalyede olan MS hastası eşi ile birlikte hızla sokağa çıkmaya çalışmışlar. Psevedourou “Sadece bir bulanıklık, kıvılcımlar ve amaçsızca hareket eden arabalar görüyordum” diyor.

‘AYAKKABILARI ERİDİ, YER YANIYORDU’

Üçlü, alevlerden koşarak kaçmaya çalışmış. Fakat kuzeninin tekerlekli sandalyedeki eşinden şu an haber alamıyorlar:  “Kaçmaya çalışırken o düştü. Kaldırmaya çalıştık ama bu imkânsızdı. Kuzenim onu güvenli bir yere götürebilmek için yerde sürükledi. Isıdan ayakkabıları eridi, yer yanıyordu. Alevlerden korumak için ona sarılmaya çalışıyordu. Bacakları, elleri, yüzü yandı."

Kuzeni şu an tedavi görürken, Psevedourou elinden cep telefonunu düşürmüyor. Reuters ile söyleşisi sırasında da telefonu çalıyor ama Atina’daki bir başka hastaneden gelen aramada, MS hastası kadının tedavi edilenler arasında olmadığı bilgisi veriliyor. Psevedourou, “Nasıl olduğunu, nerede olduğunu bilmiyoruz” diyor…

‘DENİZDE DÖRT BUÇUK SAAT BEKLEMİŞLER’

Psevedourou ile birlikte yakınları için hastanede bekleyen bir diğer kişi de, adı yine Vassiliki olan 82 yaşında bir kadın. Vassiliki’nin 83 yaşındaki kız kardeşi, bir yeğeni ve eşi yangından kurtulmuş. “Dört buçuk saat boyu denizde beklemişler. Yanlarında çocukları varmış. Arabayla kaçmaya çalışmışlar ama trafiğin tıkandığını görünce arabayı terk edip koşmuşlar, suya atlamışlar”diyor. Vassiliki’nin üç akrabası da şu an yanık tedavisi görüyor… (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.