ABD'li rahip Brunson'a ev hapsi!

Türkiye'de tutuklu olan Amerikalı din adamı Andrew Craig Brunson ev hapsine alındı. 18 Temmuz'da görülen duruşmada Brunson'un tutukluluğuna devam kararı verilmesi üzerine ABD Başkanı Trump, "Türkiye’nin saygın Amerikalı din adamı Andrew Brunson’u serbest bırakmaması tam bir yüz karası" demiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir şeyler yapmasını istemişti.

ABD'li rahip Brunson'a ev hapsi!

Casusluk soruşturmasında tutuklu yargılanan ABD’li din görevlisi Andrew Brunson, adli kontrol şartıyla ev hapsine alındı. 18 Temmuz’da görülen duruşmada Brunson’un tahliye edilmemesi, davanın 12 Ekim’e ertelenmesi ABD’nin tepkisini çekmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’de iki yıla yakın süredir hapiste tutulan rahip Andrew Brunson’ın ‘Evine dönme zamanının geldiğini’ söylemişti.

ABD Başkanı Trump da, duruşmanın görüldüğü gün attığı twette, “Türkiye’nin saygın Amerikalı din adamı Andrew Brunson’u serbest bırakmaması tam bir yüz karası. O çok uzun süredir rehin tutuluyor. @RT_Erdogan (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter adresi) bu harika Hristiyan eş ve babanın serbest bırakılması için bir şey yapmalı. O hiçbir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var” demişti.

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, 20 yıldır eşiyle birlikte Türkiye’de yaşayan Brunson’ın tutukluluğunun devam etmesi kararının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise “Papaz Brunson Türkiye’de zulme uğruyor” ifadelerini kullanmıştı.

UYGULAMAYA ALINDI

Kararın ardından verilen ev hapsi uygulamaya koyuldu. Din görevlisi Andrew Brunson saat 17.25 sıralarında Buca Cezaevinden çıkış yaptı.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016’da tutuklanan Brunson, 16 Nisan’da ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada tutukluluk halinin devamına karar verildi; dava 7 Mayıs 2018 tarihine ertelendi. İddianamede, Brunson hakkında ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği’ gerekçesiyle 15, ‘devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlamasıyla da 20 yıla kadar olmak üzere 35 yıl hapis cezası isteniyor. (Reuters)

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER