Yüksek: Kürdistan'da 'sesli devrim' yaşanıyor

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Devrim kapitalizmin çarkına çomak sokmaktır. Mücadelemiz yeni yaşamı yaratma mücadelesidir. Başkan Apo’nun paradigması ışığında yeni bir yaşam kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Yüksek: Kürdistan'da 'sesli devrim' yaşanıyor
DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Devrim kapitalizmin çarkına çomak sokmaktır. Mücadelemiz yeni yaşamı yaratma mücadelesidir. Başkan Apo’nun paradigması ışığında yeni bir yaşam kurmaya çalışıyoruz" diyerek, Kürdistan'da yaşananları 'sesli devrim' şeklinde nitelendirdi. Güney'deki özgürlük ve eşitlik anlayışının tartışılması gerektiğine işaret eden Yüksek, Şengal'in de özerk olmasını istedi.


Van Siyaset Akademisinin 2. Devresinin açılışına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, MYK Üyesi Herdem Kızılkaya, PM Üyesi Çimen Altürk, Van İl Yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

'ŞU ANDA YAŞANAN DEVRİMDİR'

Yüksek, milliyetçiliğin toplumlara verdiği zarara dikkat çekerek, 'kapitalizminin ideolojisinin milliyetçilik olduğunu' ifade etti. Mevcut düzene karşı yeni bir yaşamın inşası için çalıştıklarını kaydeden Yüksek, “Yeni bir yaşama, yeni bir düzene, sisteme ihtiyaç var. Kadınları için, gençler için, inanç ve kültürler için yeni bir yaşama ihtiyaç var. Mücadelemiz yeni yaşamı yaratma mücadelesidir. Başkan Apo’nun paradigması ışığında yeni bir yaşam kurmaya çalışıyoruz. Sizler yeni yaşamın kurucuları olmak için bu eğitimi alacaksınız ve yeni yaşamın öncüleri olacaksınız” dedi.

Tarihi bir süreçten geçildiğini belirten Yüksek, “Şu anda yaşanan bir devrimdir. Devrim kapitalizmin çarkına çomak sokmaktır. Biz bunu yapabiliriz. Toplum bu özü taşıyor. Bu zalimlere teslim olmak zorunda değiliz. Devrimin eşiğindeyiz. 'Devrim' dediğimiz bu toplumsal düzeni değiştirmektir; aşağıdan yukarıya kadar. Mevcut düzenin içinde alternatifini yaratmaya çalışacağız. Bugün Kürdistan’da yaşanan sesli devrimdir” diye konuştu.

'IŞİD VE AKP ZİHNİYETİ BİRDİR'

Rojava’da yaşanan gelişmelere de değinen Yüksek, yürütülen mücadelenin somut bir nitelik kazandığına vurgu yaptı. Yükek, yeni yaşamın pratiklerinin Rojava’da geliştiğini söyleyerek, şöyle devam etti: "Bu yüzden Rojava’ya yönelik bir saldırı var. Kürtler Ortadoğu denkleminde yer alsın istenmiyor. Kadın öncülüğünde, halkların kardeşliğine dayalı toplumsallaşma perspektifine yönelik bir saldırı var. IŞİD saldırırken 'halkların kardeşliği mi olur' diyor, 'inanç kardeşliği, kadın erkek eşitliği mi olur diyor. Dikkat edin, Erdoğan da 'kadın erkek eşitliği mi olur' diyor. Bunlar hiçbir eşitlik, özgürlük, adalet ilkesini kabul etmiyorlar. Onlara göre kadından sadece köle olur, hizmetçi olur, çocuk doğuran anne olur. AKP de böyle diyor, IŞİD de böyle diyor. Zihniyetler birdir, saldırırken böyle saldırıyorlar. Biz buna 'hayır' diyoruz. Biz Ortadoğu’da bir toplumsal devrim geliştiriyoruz. Mücadelemiz Ortadoğu’nun karanlığını aydınlatma mücadelesidir. Buradaki yegane güç de özgürlük mücadelesidir."

'ŞENGAL ÖZERK OLSUN'

Güney'de de Kürtlerin olduğunu, ancak özgürlük ve eşitlik anlayışlarının tartışılması gerektiğini, bir hukuk sistemlerinin bile olmadığını kaydeden Yüksek, "Barzani’nin keyfine göre bir adaletin olduğunu" vurguladı. Toplumsallaşmanın değil, sınıflaşmanın olduğunu belirten Yüksek, Güney'de de bunun mücadelesini vereceklerini söyledi. 

İnanç özgürlükleri noktasında bir gerilemenin olduğunu dile getiren Yüksek, “Şengal’in özerk olması gerekiyor. Oradaki Êzidî Kürtlerin kendi özerk yönetim şeklini oluşturup kantonlarını ilan etmeleri gerekiyor” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER