Yüksekdağ'dan Çilem Doğan'a ziyaret

Yüksekdağ, kendisini savunurken eşini öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan'ı ziyaret etti.

Yüksekdağ'dan Çilem Doğan'a ziyaret
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, sistematik şiddet gördüğü eşine karşı özsavunma gerçekleştirdiği için tutuklanan, ardından kefaletle serbest bırakılan Çilem Doğan'ı Adana'daki evinde ziyaret etti.


HDK Kadın Meclisi, Adana ve Mersin il örgütlerinden kadınların da eşlik ettiği ziyaret sırasında Yüksekdağ, şunları söyledi: "Kadınlara dönük saldırılar karşısında dayanışmanın gücünü gördük. İnancımızı güçlendirdi senin çıkman. Bütün yüreğimizle yanındayız. Elimizden ne gelirse destek olmaya hazırız.Bütün kadın arkadaşlarımız için, Nevin için, Yasemin için… Şimdi onlar için mücadele etmemiz gerekiyor. Tam bir haksızlık, yaşamak için meşru müdafaa gösteriyor bir kadın, öyle bir haksızlık ki kadınları öldüren erkekler iyi hal indiriminden, kanaatle, erkekleri koruyan kararlardan yararlanıyorlar. Kadın örgütlerinin mücadelesi olmasaydı, kadın örgütleri olmasaydı karar böyle olmayacaktı."

'MÜCADELE SAYESİNDE TAHLİYE EDİLDİM'

Çilem Doğan ise "Hiç pes etmedim, umutsuzluğa kapılmadım. Kendimi hiç yalnız hissetmedim. Mücadele olmasaydı ceza daha fazla olacaktı. 15 yılın üzerinde bir ceza olacaktı" dedi. Doğan, şunları ifade etti: "Bütün koruma taleplerimiz reddedildi, bütün başvurularımız yok sayıldı. Keyfi olarak bir adamı öldürmüş muamelesi gördüm. Ama onlar da bilincindeydi gerçekten mağdurdum, onlar da inandılar. Ben tahmin ediyorum vicdan azabı duyuldu da tahliye talebim kabul edildi, mücadele sayesinde oldu."

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER