Yüksekova'da ön seçim ikinci tura kaldı

DEM Parti tarafından Yüksekova'da yapılan ön seçimlerinin ardından açıklanan sonuçlarla erkeklerden Şoreş Diri, Tayyüp Canan, kadınlardan Şadiye Kırmzıgül ve Ayşe Polat ikinci tura kaldı.

Yüksekova'da ön seçim ikinci tura kaldı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), belediye eşbaşkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarının belirleneceği halk oylamaları sürüyor. Yüksekova'da 13 Ocak’ta yapılması planlanan, ancak kar yağışı nedeniyle ertelenen halk oylaması ilçede bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Sabah saat 08.00’da başlayan oylama yoğun katılımdan dolayı, bir saat ertelenerek sandıklar saatleri 18.00 gördüğünde sona erdi.

Toplam 7 sandığın kurulduğu ve yaklaşık 1600 kişinin delege olarak katıldığı öne seçimlerde, 8 erkek, 5 kadın olmak üzere toplamda 13 aday adayı yarıştı. Binlerce delegenin yanı sıra, Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti Hakkari ve Yüksekova ilçe örgütleri, DBP, ÖHD, TMMOB, KESK, DİSK, İHD, Eğitim Sen gibi birçok sivil toplum örgütü yöneticisi katılım sağladı.

Oy kullanan bin 100 delegeden yüzde 50+1 çoğunluğu kimse almadığı için oylamanın ikinci tura kaldığı açıklandı. Yaklaşık 6 saat süren oy kullanım işleminde bin 600 delegeden bin 100 delege sandık başına giderek, delegelerin yüzde 70’i oy kullandığı belirtildi.

Yapılan oylamalar sonucunda aday adaylarından erkeklerden Şoreş Diri, Tayyip Canan, kadınlarından Şadiye Kırmızıgül ve Ayşe Polat ikinci tura kaldı.

İşte ikinci tura kalan aday adayları ve aldıkları oy sayıları şöyle:

Erkekler:
Şoreş Diri: 377
Tayyüp Canan: 225

Kadınlar:
Şadiye Kırmızıgül: 312
Ayşe Polat: 245

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER