Zoser Piramidi 14 yıllık restorasyon sonrası açıldı

Dünyanın ilk piramidinin restorasyonu bitti. Restorasyon için 6.6 milyon dolar harcandı...

Zoser Piramidi 14 yıllık restorasyon sonrası açıldı

Dünyanın ilk piramidi olan, 4700 yıllık Zoser Piramidi, 14 yıl süren restorasyonun ardından geçtimiz günlerde yeniden ziyarete açıldı. Restorasyon için 6.6 milyon dolar harcandı.

Webtekno’nun haberine göre, Zoser Piramidi, Eski Mısır’ın Üçüncü Hanedanlığı’ndan Firavun Zoser döneminde inşa edildi. Piramit diğer piramitlerden farklı olarak merdiven şeklinde inşa edildiği için Basamak Piramidi olarak da adlandırılıyor. Piramidi dünyanın ilk mimarı tanımlanan Imhotep tarafından tasarlandı. 60 metre yüksekliğinde olan piramit, 70 metre genişliğinde.

Zoser Piramidi, yıllarca çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 2006 yılında Mısır hükümeti, piramidin restore edilmesi için büyük bir proje başlattı.

KÜLTÜREL MİRASIN RESTORASYONU

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesini sağlayan eylemler sırasında durdurulan restorasyon çalışmaları, 2013 yılında yeniden başladı. Yeniden başlayan restorasyon çalışmaları geçtiğimiz günlerde bitti ve perşembe günü Zoser Piramidi tekrar ziyarete açıldı.

Piramitte yapılan restorasyon çalışmalarında, piramidin çökmesini önleyecek önlemler de alındı. Aynı zamanda Firavun Zoser’in lahiti ve mezar odasının duvarları da restore edildi. Piramide giden yol ve piramidin iç duvarları da restorasyon sırasında tamir edildi.

Perşembe günü yapılan açılış törenine Mısır Başbakanı Mostafa Madbouli ve Mısır Eski Eserler ve Turizm Bakanı Khaled El-Enany katıldı. Başbakan Madbouli, yeni bir Mısır inşa etmek için ellerinden geleni yaptıklarını, bu yolda önceliklerinin de kültürel mirasın restorasyonu olduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER