Trump: Virüsle ilgili her şeye hazırlıklıyız

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezini'ni ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump "Bu tür bir şeyin ne zaman patlak vereceğini bilemezsiniz" ifadelerini kullandı. Trump, "Belki de doğal bir yeteneğim vardır. Belki de başkan olmak yerine doktor olmalıydım" dedi.

Trump: Virüsle ilgili her şeye hazırlıklıyız
ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezini (CDC) ziyaret ederek yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı alınan tedbirlerle ilgili brifing alan ABD Başkanı  Donald Trump, “Bu tür bir şeyin ne zaman patlak vereceğini bilemezsiniz. Ama virüsle ilgili her şeye hazırlıklıyız” dedi. Trump ve Sağlık Bakanı Alex Azar, ülkenin korona virüsüyle mücadelesindeki merkezi kurumların başında gelen CDC’nin Atlanta’daki merkezini ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı ve çalışmaları yerinde teftiş etti.

Çin’de Covid-19 vakalarının duyulmasından yedi gün sonra tüm önlemlerin alınmış olduğunu söyleyen Trump, “Bu tür bir şeyin ne zaman patlak vereceğini bilemezsiniz. Ama virüsle ilgili her şeye hazırlıklıyız” değerlendirmesinde bulundu. Trump, insanların seyahat başta olmak üzere birçok konuda rahat davranmaları gerektiğini ve paniğe gerek olmadığını söyledi ve “Covid-19, tıpkı grip gibi, fiziksel olarak zayıf olan yaşlı insanları öldürüyor” dedi.

Covid-19’u daha hafif atlatan kişilerin istatistiklere dahil edilmediğini bu nedenle de Covid-19 kaynaklı ölüm oranlarının yüksek çıktığını savunan Trump, “Bu insanları görmüyoruz. Eğer bu insanlar hesaba katılırsa, istatistikler daha iyi olur. Çünkü birçok kişi iyileşiyor” ifadesini kullandı.

‘BELKİ DOKTOR OLMALIYDIM’

Trump, insanlarla virüs hakkında konuştuğunda, “Bu kadar çok şeyi nasıl biliyorsunuz” sorusuna maruz kaldığını belirterek, “Belki de doğal bir yeteneğim vardır. Belki de başkan olmak yerine doktor olmalıydım. Benim amcam da Massachusetts Teknoloji Enstitüsünü (MIT) kazanmıştı ve süper dahiydi” diye konuştu.

Bakan Azar da 4 milyon Covid-19 testinin gelecek hafta sonuna kadar hazır olacağını kaydetti.

ABD’DE VAKA SAYISI ARTIYOR

Öte yandan yetkililer New York kentindeki vaka sayısını 33 olarak güncellerken, vaka sayısının artmasından endişe edildiği kaydedildi. Başkent Washington yakınlarındaki Maryland eyaletinde de ilk kez Covid-19 vakaları tespit edildi. Maryland Valisi Larry Hogan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Washington’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Baltimore kentinde üç kişide Covid-19 olduğunun teyit edildiğini duyurdu. Hastaların virüsü deniz aşırı ziyaretleri esnasında kaptığı ve durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

‘HER GEÇEN GÜN YENİ BİR ŞEY ÖĞRENİYORUZ’

Diğer yandan korona virüsüyle mücadele kapsamında, Ulusal Bölge ve Kent Sağlık Görevlileri Birliği Başkanı George Roberts, Washington’da bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.”Bu yeni bir virüs ve her geçen gün yeni bir şey öğreniyoruz” diyen Roberts, virüsten etkilenen tek bir kişinin hastalığı iki ila dört kişiye bulaştırma potansiyeli olduğunu vurguladı.

Roberts, bu virüsün sadece insanları değil, bazı hayvanları da etkilediğini ve çok nadir olsa da hayvanlardan insanlara bulaşabileceğini kaydetti. George Roberts, Covid-19’da ölüm oranlarının yüzde 3,4 ile normal gripten yüksek olduğunu belirtti. (Kaynak: Sputnik) 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER