29 Aralık'tan beri kayıp olan KHK'li Hüseyin Galip Küçüközyiğit bulundu

KHK ile ihraç edilen ve geçtiğimiz yıldan bu yana haber alınamayan Hüseyin Galip Küçüközyiğit'in kızı Nursena Küçüközyiğit, babasının Sincan Cezaevi’nde olduğunu duyurdu.

29 Aralık'tan beri kayıp olan KHK'li Hüseyin Galip Küçüközyiğit bulundu

Başbakanlık raportörüyken KHK ile ihraç edilen ve 29 Aralık 2020 tarihinden beri kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit'ın kızı Nursena Küçüközyiğit, babasının bulunduğunu duyurdu. Küçüközyiğit’in Sincan Cezaevi’nde olduğu ortaya çıktı. Twitter paylaşımında "Dün akşam babamın cezaevinde olduğuna dair telefon aldım. Netleşmesi için bekledim biraz, artık duyurabilirim. Babam yaşıyor" ifadelerini kullanan Nursena Küçüközyiğit, babasının Sincan L Tipi Cezaevi’nde olduğunu söyledi. 

"Nursena başardı, babasını azmi ve mücadelesiyle buldu. Umarım kısa sürede evine de döner" ifadelerini kullanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun oğlu Sahil Gergerlioğlu ise, Küçüközyiğit'in dün akşam Sincan Cezaevi'ne getirildiğini belirtti. 

'KAYIPLARI BULMAK ADINA ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜYOR'

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kayıplara ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi vermişti. Dün yaptığı açıklamada, Gülistan Doku, Hürmüz Diril, Mehmet Bal, Yusuf Bilge Tunç ve Hüseyin Galip Küçüközyiğit'in durumlarını hatırlatan Kerestecioğlu, "90'lı yıllarda yaşanan zorla kaybetme vakaları ve faili meçhul cinayetlerde yakınlarını yitiren yurttaşlar onlarca yıldır sevdiklerinin akıbetini sormaktadır. Ailelere cevap verilmediği gibi protesto ve gösteri hakları da kısıtlanmaktadır. Son yıllarda kaçırılma ve kayıp vakalarına yenileri eklenirken, kayıp yurttaşları bulmak adına etkin bir soruşturma yürütülmemektedir" demişti.

Soru önergesinde, Küçüközyiğit ile ilgili şu ifadelere yer verildi: "Başbakanlık raportörüyken KHK ile ihraç edilen Hüseyin Galip Küçüközyiğit ise 29 Aralık 2020 tarihinde Ankara'nın merkezindeki Maltepe Mahallesi'nde bulunan ofisinden çıktıktan sonra kaybolmuştur. Kızı Nursena Küçüközyiğit'in ulaştığı kamera kayıtlarında Küçüközyiğit'in kaybolmadan önce üç kişi tarafından takip edildiği ortaya çıkmış ancak kendisi hakkında olumlu ya da olumsuz bir haber alınamamıştır." / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER