ABD: Çekildiğimiz iki nokta hariç SDG ile beraberiz

Barış Pınarı Harekatı'nın üçüncü gününde ABD'li yetkililerden peş peşe açıklamalar geliyor. ABD Savunma Bakanı Esper harekattan dolayı hayal kırıklığına uğradığını ifade ederken, ABD Genelkurmay Başkanı Milley, ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile beraber hareket etmeye devam ettiğini açıkladı.

ABD: Çekildiğimiz iki nokta hariç SDG ile beraberiz
Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı devam ederken, ABD’den peş peşe açıklamalar geliyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki harekata karşı olduğunu ve büyük hayal kırıklığına uğradığını söylerken, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise iki yerleşim yeri hariç ABD’nin hâlâ Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile beraber hareket ettiğini açıkladı.

Harekatın Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere zarar verdiğini söyleyen Esper, mevkidaşı Hulusi Akar ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde de Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nın IŞİD’le mücadelede kaydedilen ilerlemeyi tehlikeye attığı uyarısında bulunmuştu. Pentagon tarafından yayımlanan Akar, Esper görüşmesinde, “Bakan Esper, durum tamir edilemez bir hal almadan ABD, Türkiye ve ortaklarımızın orta yolu bulma ihtimalini arttırmak için Türkiye’nin faaliyetlerine devam etmemesi konusunda güçlü bir şekilde teşvikte bulundu” ifadelerine yer verilmişti. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER