ABD Şengal'e asker gönderdi

Irak'taki Şengal Dağı'na dün bir Amerikan birliğinin konuşlandırıldığı açıklandı. Açıklamayı Şengal Kaymakamı Mehma Xelil yaptı.

ABD Şengal'e asker gönderdi
IŞİD’in 2014’te Irak’taki en sert saldırılarından birini düzenleyerek binlerce Ezidi’yi katlettiği ve o günden bu yana Türkiye’nin de sıcak bir nokta olmayı sürdüren Şengal Dağı’na bir Amerikan askeri birliği konuşlandı. Amerikan askerlerinin, siyasi istikrarı sağlamak için bölgeye gönderildiği belirtildi.


‘UZUN SÜRE KALACAKLAR’

Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Dün ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına gitti. Bu güç Çil Mera ve Şengal Dağı’na konuşlandı. Söz konusu güç bölgedeki siyasi istikrarı sağlamak için konuşlanmıştır” dedi. Amerikan birliğinin Şengal Dağı’nda uzun süre kalacağını umduğunu belirten Mehma Xelil, “Gücün bölgede olması Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo ise “Sözü edilen güçler dünden beri bazı bölgelere yerleşti. Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı’nın Çil Mera bölgesine konuşlandı” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Şengal’de Ezidileri IŞİD’den korumak için kurulan yerel Ezidi birlikleri, Türkiye tarafından ‘PKK ile bağlantılı oldukları’ gerekçesiyle tartışma konusu yapılmıştı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de bu birliklerin Şengal’den çekilmesi çağrısı yaparken, birliklerin Haşdi Şabi çatısı altına alınarak merkezi yönetime bağlanacağı açıklanmıştı.

Ezidi Savunma Birlikleri, yerel halka soykırım yapan IŞİD’i Şengal’den 2015 yılında çıkartmış, bölge Ekim 2017’de Irak yönetiminin kontrolüne geçmişti. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER