ABD'nin BMGK'ya sunduğu Suriye tasarısı veto edildi

Rusya, ABD'nin sunduğu "Suriye'de kimyasal silah kullanımı soruşturması ve sorumluların belirlenmesi için Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurulması" talebini veto etti.

ABD'nin BMGK'ya sunduğu Suriye tasarısı veto edildi
Suriye’nin Duma bölgesinde kimyasal silah kullanıldığına ilişkin ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu, bağımsız bir BM soruşturma mekanizması kurulmasını öngören karar tasarısı, Rusya’nın vetosuna uğradı.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde, Güvenlik Konseyi’nde yapılan toplantıda, BM Daimi üyesi 5 ülkeden biri olan Rusya, tasarıyı veto etti. Tasarıya Bolivya da ‘hayır’ oyu kullanırken, Çin çekimser kaldı.

ABD’nin sunduğu tasarıya; Türkiye, Kanada, Fransa, İngiltere, Peru, Polonya, Hollanda da destek verdi.

Rusya’nın vetosuna uğradığı için kabul edilmeyen tasarı, Suriye’de kimyasal silah kullanımını araştıracak yeni bir BM mekanizması kurulmasını, ilk araştırma raporunu üç ay sonra Konsey’e ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) yazılı olarak sunmasını öngörüyordu.

Toplantıda konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, sundukları tasarının Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının tamamen bağımsız bir inceleme ve araştırmayı öngördüğünü söyledi. Haley, Rusya’nın ise inceleme ve soruşturmayı yalnızca kendilerinin yapmak istediğini, bunun bağımsız nitelikten yoksun olacağını savundu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasssily Nebenzia ise ABD’nin tasarısının daha çok karışıklık ve manipülasyona yol açacağını söyledi. Nebenzia, Rusya güçlerinin yasal Suriye yönetiminin daveti ile Suriye’de bulunduğunu, ABD’nin ise teröristleri kolladığını savundu. Nebenzia, “Bizim kabul etmeyeceğimiz bir tasarıyı dayatmakta neden ısrar ediyorsunuz. Rusya, ABD’nin tasarısına onay vermeyecek” dedi.

RUSYA’NIN TASARISI DA KABUL EDİLMEDİ

BM Güvenlik Konseyi’nde, Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştırmak için Rusya’nın karar tasarısı da oylamaya sunuldu. Rusya’nın tasarısı da, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerden yeterli ‘evet’ oyu almadığı için kabul edilmedi.

Tasarıya 6 ülke ‘evet’, 7 ülke ‘hayır’ oyu verirken, iki ülke de ‘çekimser’ oy kullandı. BM Güvenlik Konseyi’nde, bir tasarının geçmesi için en az 9 üye ülkenin ‘evet’ oyu vermesi, tasarının daimi üyelerin herhangi biri tarafından da veto edilmemesi gerekiyor. (NEW YORK-DHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER