Trump'tan Rusya'ya tehdit: Füzelerimiz geliyor!

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'ye olası bir saldırıda füzelerinin düşürüleceği uyarısı yapan Rusya'ya Twitter'dan "Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya" yanıtını verdi. Moskova'nın yanıtı gecikmedi: Meşru hükümeti değil teröristleri hedef almalısınız.

Trump'tan Rusya'ya tehdit: Füzelerimiz geliyor!
ABD ile Rusya arasındaki Suriye geriliminde yeni bir perde açıldı. Tarafların dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaşadığı gerilimin ardından, karşılıklı atışma sürüyor. Rusya’nın olası bir saldırı halinde ‘füzelerin düşürüleceği’ açıklamasına karşı, ABD Başkanı Donald Trump’tan “Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya” çıkışı geldi. Moskova’nın yanıtı da gecikmedi.

Trump’ın açıklaması, Rusya’nın Lübnan Büyükelçisi Alexander Zasypkin’in ‘Suriye’ye fırlatılan her füzenin düşürüleceği’ uyarısına karşı geldi. ABD Başkanı Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya” ifadelerini kullandı. Trump, “Rusya Suriye’ye atılan bütün füzeleri düşüreceğine yemin ediyor. Hazır ol Rusya çünkü onlar geliyor olacak, güzel ve yeni ve ‘akıllı’. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan’la ortak olmamalısınız” dedi.

Trump ikinci tweetinde de, ABD’yle ilişkilerinin soğuk Savaş’tan bile kötü olduğunu söyleyip, “Buna gerek yok” dedi. Trump’ın Rusya’ya ekonomik yardım önermesi de dikkat çekti. ABD Başkanı, “Rusya’nın, onların ekonomilerine yardımcı olmamıza ihtiyacı var. Bu bizim, kolayca yapabileceğimiz bir şey ve bütün ulusların hep birlikte çalışmasına ihtiyacımız var. Silah yarışını durduralım mı?” ifadelerini kullandı.

RUSYA: TERÖRİSTLERİ VURUN

Rusya Dışişleri’nin füze tweet’inde yanıtı da gecikmedi. Rus Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, “Akıllı füzeler, birkaç yıldır kendi topraklarında uluslararası terörle savaşan meşru bir hükümeti değil, teröristleri hedef almalı” dedi.

Mariya Zaharova

‘KANITLARI ORTADAN KALDIRABİLİR’

Zaharova, olası bir Amerikan saldırısının Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının kanıtlarını ortadan kaldırma yönünde bir girişim olabileceğini de ekledi. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER