Adalet Bakanı Gül: Demirtaş, CHP istediği için içeride!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuyla ilgili CHP'yi suçladı. Gül "CHP istediği için içeride. CHP'nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı" dedi.

Adalet Bakanı Gül: Demirtaş, CHP istediği için içeride!
AK Parti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yoğun ısrarıyla kaldırılan milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ilginç bir yorumda bulundu.  Star gazetesinden Fadime Özkan’a konuşan Gül, “Demirtaş neden içeride, neden dışarıda değil?” sorusuna şu yanıtı verdi:


“CHP istediği için içeride. CHP’nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı. Bağımsız mahkemelerin verdiği karar tutuklama ve yargılama da sürüyor. Burada Hükümetin, AK Parti’nin tutuklama ya da diğer süreçlerle ilgili söyleyeceği bir şeyi yoktur. AK Parti ve MHP dokunulmazlıkları kaldırdı çünkü ya terörle aranıza mesafe koyacak ya siyaset yapacaksınız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasında AK Parti ve MHP’nin oyları yetmez, HDP’nin oy verecek hali yok, demek ki CHP de oy verdi. Anayasa değişikliğinde Meclis böyle bir tercih yaptı, bağımsız mahkemeler de böyle bir karar verdi. Tutuklu birini aday gösteren HPD’dir. Kimse buradan mağduriyet kahramanlığı çıkartamaz.”

Gül, şöyle devam etti:

“Net söyledim; CHP’nin desteği olmasaydı dokunulmazlık kalkmaz, yargılama olmazdı. Tutuklamaya ya da tahliyeye karar verenler bağımsız mahkemelerdir. Ayrıca kişi tutukluyken aday gösterildi, belli kısıtlamalara tâbi olabileceği biliniyor. Başka tercih yapılabilirdi yapılmadı. Böyle bir gerekçe tahliye kanunumuzda yok. Aday kişi serbest kalır, demiyor yasalarımız." / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER