AK Partili yetkili: Öcalan'dan yeni mektup gelebilir

Erdoğan'ın 'Edirne'deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek" sözlerini değerlendiren bir AK Parti yetkilisinin, "Öcalan yeni bir mektup kaleme alabilir" dediği belirtildi.

AK Partili yetkili: Öcalan'dan yeni mektup gelebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin son grup toplantısında “Selahattin Demirtaş'ın Abdullah Öcalan’a hesap vereceği” yönündeki açıklamasını değerlendiren AK Partili bir yetkili, PKK lideri Öcalan’ın 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi yeni bir mektup yazmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin bu haftaki grup toplantısında öldürülen PKK'li Volkan Bora ile 5 yıl önce çekilmiş fotoğrafları basına yansıyan ve hakkında fezleke hazırlanan HDP Milletvekili Semra Güzel hakkında konuşurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çeşitli suçlamalar yöneltmişti. Erdoğan, İmralı Cezaevi’ndeki Öcalan ile Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında bir hesaplaşma yaşanacağını söyleyerek, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onların da kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” diye konuşmuştu.

DW Türkçe’den Gülsen Solaker’in haberine göre AK Partili yetkililer, Erdoğan’ın bu açıklamayı "büyük ihtimalle önüne gelen istihbarat raporlarına dayanarak yaptığını" kaydetti. Adının açıklanmasını istemeyen AK Partili bir yetkili şunları kaydetti: 

“Öcalan’ın çözüm sürecinde HDP’nin sorumlu davranmadığını düşündüğü ve sürecin bitmesinden Demirtaş’ı da sorumlu tuttuğu zaten bilinen bir şey. Muhtemelen Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmelerde bu konu yeniden gündeme gelmiş olabilir ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporları okumuş olabilir.”

Yetkili, önümüzdeki süreçte Öcalan’ın yeni bir mektup kaleme almasının da gündeme gelebileceğini söyledi. Öcalan'ın 2019 yerel seçimlerinin hemen öncesinde yazdığı mektup, Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından açıklanmıştı. Öcalan'ın mektubunda "HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir" ifadeleri yer alıyordu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER