Bağcılar'da bütün sandıklara Eğitim Bir-Sen'li başkan!

İstanbul Bağcılar’da sandık kurulları için okullardan İlçe Seçim Kurulu’na gönderilen listelerin üstünün çizildiği iddia edildi. 113 birimde yüzlerce sandık başkanının tamamı Eğitim Bir-Sen’li öğretmenlerden oluştu.

Bağcılar'da bütün sandıklara Eğitim Bir-Sen'li başkan!
24 Haziran seçimlerine iki hafta kala sandık kurullarıyla ilgili bir gelişme yaşandı. İstanbul Bağcılar’da sandık kurulları için okullardan İlçe Seçim Kurulu’na gönderilen listelerin üstünün çizildiği iddia edilirken 113 birimde yüzlerce sandık başkanının tamamı hükümete yakınlığıyla tanınan Eğitim Bir-Sen’li öğretmenlerden oluştu.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Eğitim-Sen’li öğretmenler liste dışı kalırken 113 birimde yüzlerce sandık başkanının tamamı Eğitim Bir-Sen’li öğretmenlerden oluştu. Benzer tablonun Ankara ve Diyarbakır başta olmak üzere bir çok kentte yaşandığı öğrenildi. CHP Bağcılar’da yaşanan durumu İlçe Seçim Kurulu’na taşıyarak ‘sandık kurullarının’ yeniden belirlenmesini talep etti.

‘EĞİTİM BİR-SEN’Lİ ÖĞRETMENLER KONULDU’

26 yıldır aynı yerde çalıştığını söyleyen Eğitim- Sen İstanbul 1 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri İsmail Demir, tepkisini, “Adil olması gereken okul müdürlüklerinin Bağcılar İlçe Seçim Kurulu’na gönderdiği listenin uygulanmasıydı. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler makaslanarak, yerlerine Eğitim Bir-Sen üyeleri görevlendirildi. Sanki sandıkları birilerinden kaçırıyormuş gibi bir yaklaşım tarzı var” sözleriyle dile getirdi. Ankara 1 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Levent Abbas Varol ise “okullarımıza yakın yerde oturmayan, uzak bölgelerden başka öğretmenler görevlendiriliyor” diyerek listelere tepki gösterdi.

SANDIK BAŞKANI OLARAK GÖREVLENDİRİLDİLER 

İstanbul Bağcılar’da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler 24 Haziran seçimlerinde görev almak için okul müdürlüklerine başvuru yaptı. Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hazırladığı listeleri Bağcılar İlçe Seçim Kurulu’na gönderdi. Listelerde Eğitim-Sen’li öğretmenlerin üstü çizilirken yerlerine Eğitim-Bir-Sen’li öğretmenler konuldu. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 113 birimde hiçbir Eğitim-Sen üyesi öğretmenin sandık başkanı olarak görevlendirilmediği ortaya çıktı. İlçe Seçim Kurulu’nun listesinde “doğum izninde olan, askerde olan, başka bir kente tayini çıkan ve hatta meslekten uzaklaştırılan öğretmenlerin” sandık başkanı olarak görevlendirilmesi dikkat çekti. Kaynak

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER