Bakan Kirişci: Bizim açta açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok

'İndirimli' et satışı için "Ramazan'da vatandaşlarımız ete olan ilgilerini ötelemesinler" diyen Tarım Bakanı Kirişci, Kılıçdaroğlu'na cevap verdi: Bizim açta açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok.

Bakan Kirişci: Bizim açta açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ramazan boyu Et ve Süt Kurumu'nun 18, Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin 150'sinde yapılacak yüzde 15-20 'indirimli' et satışının başladığını duyurdu.  

TRT Haber yayınına katılan Kirişci, salgında dünyada tedarik zincirinin bozulduğunu, emtia fiyatlarında anormal yükselişler olduğunu anlattı.

'İTHAL ETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİ KENDİMİZ ÜRETELİM DESEK...'

Hiçbir dünya ülkesinin kendi kendine yeterli olmadığını savunan Kirişci, şöyle konuştu: "Bizim de ABD'ye sattığımız tarımsal ürünler var, bu ABD'nin kendi kendine yetmediği anlamına gelmez. Bu ülkenin üreticisini, ürettiği ürünleri de görmezden gelmeyelim. Biz hububatla ilgili özellikle, Türkiye buğday ithal ediyor ama ithal ettiği buğdayın önemli bir kısmıyla un, bulgur ve makarna için dahilde işleme dediğimiz bir özel uygulamadan kaynaklı olarak ithal edilip içerde katma değerli hale getirilip ihracı söz konusu oluyor. Bazı ürünlerde arz açığı var. Mısırda 1-2 milyon ton, ayçiçeğinde yüzde 40'a yakın bir arz açığı var. İthal ettiğimiz ürünleri ülkemizde üretelim diyecek olursak mevcut 23 milyon hektar tarımsal arazilerimize yaklaşık 4,5 milyon hektar arazi ilave etmemiz gerekir. Bu hemen olabilecek bir şey değil. Tarımsal girdileri etkin ve verimli kullanmamız gerekir. Türkiye üretmiyor değil. Türkiye sebzede dünyada 4. meyvede 6. sırada. 'Türkiye üretmiyor' demek bu ülkenin üreticisine haksızlık olur. Her şartta üreten bir çiftçi var."

VATANDAŞLARIMIZ ETE OLAN İLGİLERİNİ ÖTELEMEMESİNLER'

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, ette yapılacak 'indirimli satış' için de şunları söyledi: "Türkiye'nin büyükbaş ve küçükbaş konusunda hiçbir problemi yok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ramazan ayı boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye mevcut market ortalamalarının yüzde 15-20 altında önce Et ve Süt Kurumu (ESK) 18 satış mağazasında ve Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin 150'sinde ucuz et satışı bugün itibarıyla başlamış durumda. Bu, ramazanda ayı boyunca devam edecek. Ramazan ayında vatandaşlarımız ete olan ilgilerini ötelemesinler." 

'HERKESİN KARNI TOK'

Randevu alamadığı Et ve Süt Kurumu'na gideceğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Twitter'dan yaptığı paylaşıma da Kirişci şu yanıtı verdi: Ülkede güçlü bir gıda sektörü var. Memleketimiz ve milletimiz 20 yıllık iktidarımız döneminde bir kıtlıkla ve yoklukla karşılaşmadı.

85 milyon, 5 milyon mülteci, 90 milyon. 50 milyonun üzerinde turist. Şimdi burada çocukların aç yatağa girdiğini bu açlıklarıyla ilgili, bunları konuşmak üzere ilgili kurumlara gelip ziyarette bulunmak istediklerini söylüyor olmalarını toplumun takdirine bırakıyorum. Bu alışkanlık haline geldi. Onlara eklenti yapılmaya çalışılıyor. Gıda siyasete malzeme edilebilecek bir konu değil. Bu tarz da tarz değil. Burada niyetin bu olmadığını yani iddia ettikleri olmadığını net olarak söylüyorum. Bu konuları demokratik ülkede bir muhalefetin genel başkanının böyle tweet atmasını doğru ve şık bulmuyorum. Bu ülkeye hizmet eden bir durum değil. Bizim açta açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok, bu ülkenin üreticileri de nüfusun tamamını doyurmak için gece gündüz çalışıyor."  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER