CHP lideri Kılıçdaroğlu Et ve Süt Kurumu’na alınmadı

Et ve Süt Kurumu'nu ziyaret edeceğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurumun önüne geldi. Kılıçdaroğlu'nun kuruma girişine izin verilmedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Et ve Süt Kurumu’na alınmadı

Kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yapılmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu'na geldi.

Et ve Süt Kurumu’nun güvenlik görevlisi CHP liderine, “Randevunuz var mı?” diye sordu. CHP liderinin olumlu yanıt alamadıklarını ve randevuya ihtiyaç olmadığını belirtmesi üzerine Kılıçdaroğlu’nun binaya girişine izin verilmedi.

Kılıçdaroğlu, daha önce Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) da alınmadığını hatırlatarak, “Emeklilerin, asgari ücretlilerin, memurların, dul ve yetimlerin haklarını savunmak için Türkiye İstatistik Kurumu’na gitmiştim. TÜİK enflasyonu düşük göstererek, milyonlarca insanın düşük zam almasının yolunu açıyor. Daha sonra sözlü sınavda hakları yenen gençlerin uğradığı haksızlığı duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmiştim. Türkiye’de KPSS sınavında dereceye giren pek çok genç üzülerek ifade edeyim sözlü sınavda torpilleri olmadığı için elendi" ifadelerini kullandı.

Bugün Et ve Süt Kurumu önünde olmasının temel nedeninin çocukların haklarını savunmak olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bütün anneler çocukların iyi beslenmesini ister. Yeterli beslenme çocuklar için haktır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Bütün çocukların yeterli beslenmesi gerekir. Tarım Bakanı dün katıldığı bir programda 'Türkiye'de herkesin karnı tok' diye bir açıklama yaptı. Tarım Bakanı'nın hiçbir şeyden haberi yok. Bugün burada, bu insanların yoksulluğunu afişe etmeden bunu paylaşan Hacer Foggo var" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi üyesi ve Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo da, "Türkiye’de yoksullukla değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Yetersiz beslenme ile mücadele ediyor çocuklar. Türk Aile Hekimleri’nin bin 40 çocukla yaptığı araştırmada, kız çocuklarının yüzde 85’inin, erkek çocuklarının ise yüzde 68’inin kansızlıkla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Bu çok yeni bir araştırma, geçen hafta yapılan bir araştırma. Bu yetersiz beslenme ve öğrenme güçlüğü çekmek demek. Yetersiz beslenme aynı zamanda kronik açlık demek. Bütün çocuklar bununla mücadele ediyor. Daha dün bir aile ile görüştüm. Bana, ‘Çocuklarla birlikte sahurda patates kızartması yedik. Akşam komşuda da hazır çorba yedik’ dedi. İnsanlar açlıkla mücadele ediyor. Kasabın önünden geçen bir yaşlı amca bana, 'Kasap değil sanki kuyumcu. Kuyumcudan altın almak için bu fiyatlara bakardık. En son geçen Kurban Bayramı'nda et yedik' dedi. Türkiye'de yoksullukla açlıkla mücadele ediliyor. Ben böyle bir dönem gerçekten görmedim. Her girdiğim evde gelişim bozukluğu olan çocuklar var. Medyada çok fazla bilirkişi çıkıyor, 'Balık tutmayı öğreteceğiz' diyor. Ama benim verdiğim rakamlarda açlık var. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diye buradayız. Son çocuğu bulana kadar buradayız" ifadeleri kullandı.

Foggo'nun ardından tekrar söz alan Kılıçdaroğlu, "Beşli çeteye sağladığın imkanların binde birini üreticiye verirseniz bu ülkede çocuklar yatağa aç girmez" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ramazan Bayramı'ndan sonra Milletin Sesi mitinglerine yeniden başlayacaklarını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu, kurumdan randevu almak istediğini ancak kendisine cevap verilmediğini söyleyerek, bugün saat 10.00'da kurumu ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullanmıştı: "Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu'ndan randevu istedim. Herhalde bir yerlerden izin alamadılar ki ses yok! Evlatlarımızın beslenme hakkını konuşmak için yarın saat 10.00'da devletimizin şerefli bürokratlarına gideceğim. Gerisi onlara kalmış."

CHP lideri, daha önce de Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'na gitmiş ancak içeri alınmamıştı. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER