Bakan Tüfenkçi: 'Habur kapatılmadı, kontroller sıkılaştırıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı'nın tek taraflı kapatıldığı iddialarını yalanladı. Tüfenkci, güvenlik kontrollerinin sıkılaştırıldığını söyledi.

Bakan Tüfenkçi: 'Habur kapatılmadı, kontroller sıkılaştırıldı
Irak Kürdistan’nda bugün başlayan bağımsızlık referandumu oylaması nedeniyle Habur’da ‘güvenlik kontrolleri sıkılaştırıldı.’ Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur’un tek taraflı ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere ilişkin, “Şu anda kapatma yok, Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz” dedi.


Habur’a ilişkin bilgi veren Tüfenkci, Türkiye’den giden araçlara izin verildiği ancak karşı taraftan gelişlerin kapatıldığı iddiasını yalanladı.

Tüfenkci, “Şu anda kapatma yok. Geçişler güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi artırdık” dedi.

Türkiye’deki bazı TIR şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, “İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz” diye konuştu. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER